Sos słodko-kwaśny

Przepis na sos słodko-kwaśny, pokazuję krok po kroku jak zrobić pyszny sos słodko-kwaśny w domu. Lepszy niż popularne sosy ze słoika, domowy. Sos słodko-kwaśny możesz podać do ryżu, przygotować w nim kurczaka, pulpeciki, tofu czy inne swoje ulubione dodatki.

Sos słodko-kwaśny jest delikatny, nie jest pikantny, jest świetny jako danie dla całej rodziny. Sos słodko-kwaśny z tego przepisu jest idealny, gładki, z dodatkami warzyw i owoców i znanym, pełnym smaku. A poza tym domowy i jak sam się przekonasz jego zrobienie zajmuje niewiele więcej czasu niż kupno gotowego sosu słodko-kwaśnego ze słoika :)

Sweet & sour sauce znany jest na całym świecie, a swoje początki ma w kuchni azjatyckiej, najprawdopodobniej chińskiej, choć podobno tamtejszy sos słodko-kwaśny odbiega odrobinę od tego co obecnie jest nam znane pod tą nazwą. Są różne wariacje sosu słodko-kwaśnego i różne dania przygotowane na jego bazie np. Guo Bao Rou (wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym) czy Sweet and Sour Spare Ribs (żeberka).

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na patelni podgrzewam cukier lub miód, gdy się rozpuści i zrobi się złocisty to wlewam sok ananasowy i podgrzewam. Dodaję ketchup, ocet i podgrzewam kilka minut

Krok 2. Mieszam mąkę ziemniaczaną z wodą i wlewam do sosu i mieszam dokładnie, zagotowuję. Sos powinien zgęstnieć.

Krok 3. Na oliwie przesmażam cebulę, paprykę (pokrojone w kostkę), ananasa pokrojone w kostkę, pędy bambusa. Możesz dodać też marchewkę pokrojoną w słupki czy kukurydzę.

Krok 4. Przygotowanym sosem zalewam przesmażone warzywa. Mieszam, chwilę podgrzewam i podaję z ryżem. W tym momencie możesz też dodać przygotowane mięso i chwilę podgrzewać aby smaki się połączyły itd.

Sos słodko-kwaśny
Sos słodko-kwaśny
Sos słodko-kwaśny
Sos słodko-kwaśny
3 listopada 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.