Smaczna bułka orkiszowa

Smaczna bułka orkiszowa idealna na śniadanie. Zrobiłam ją z mąki orkiszowej jasnej (najniższy typ orkiszowej to 700). Jest podobna do pszennej, ale na pewno zdrowsza. Zaryzykuję i powiem, że jest smaczniejsza. :)

Do bułki orkiszowej polecam domowy dżem z czarnej porzeczki lub inny ulubiony. Taka bułka świetna jest również na grzanki czy do zrobienia bułeczek z jajeczku. Może też być dodatkiem do barszczu białego (u mnie podaje się go z pieczywem). Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w wodzie z cukrem.

Krok 2. Do miski wsypuję mąkę, dodaję pozostałe składniki i wcześniej przygotowane drożdże.

Krok 3. Ciasto przekładam na blat i wyrabiam, aż będzie elastyczne. Wtedy wstawiam do miski, przykrywam i odstawiam na godzinę, by wyrosło.

Krok 4. Po wyrośnięciu ciasto wyjmuję na lekko omączony blat. Dzielę na 2 części (2 bułko-bagietki).

Krok 5. Rozpłaszczam i składam część do środka, a potem drugą część na tę pierwszą (na filmie widać dokładnie jak, ale chodzi o takie kopertowe założenie). Zlepiam brzegi. Układam łączeniem do dołu. Odstawiam na 30–40 minut rośnięcia.

Krok 6. Po tym czasie bułeczki już są pulchne, smaruję je rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika, piekę ok. 20–25 minut (bagietki krócej, bo są węższe). Powinny być rumiane, w razie wątpliwości – wbić patyczek. I gotowe, smacznego. :)

Bułka orkiszowa przepis
Bułka orkiszowa
8 marca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.