Słodkie drożdżowe ślimaczki

Niewielkie słodkie ciasteczko-bułeczki w formie ślimaczków. Takie na kilka gryzów. Zrobiłam je z ciasta podobnego do tego na moje ulubione trdlo, tylko zamiast cynamonu użyłam cukru. W dodatku kolorowego cukru, co bardzo fajnie wygląda.

Słodkie drożdżowe ślimaczki są najlepsze lekko ciepłe, gdy ostygną, to je na minutkę wrzucam ponownie do piekarnika. Wtedy zapach słodkiego drożdżowego ciasta i słodki cukier fajniej kuszą. Na wierzchu bułeczki mają taką jakby cukrową skorupkę, a w środku są mięciutkie. Nie są jednak tak puszyste, jak moje bułeczki nadziane z makiem, są troszkę inne, ale równie smaczne.

Dodatkowym plusem jest ich kształt, nie wiem czemu, ale takie ślimaczki bardziej kuszą. :) Polecam szczególnie na pogawędki przy herbatce, wtedy podejrzanie szybko znikają.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wszystkie składniki przygotowuję, najlepiej, jeśli będą mieć temperaturę pokojową. Mleko dobrze jest troszkę podgrzać.

Krok 2. Wszystko wkładam do miski. Jeśli używam świeżych drożdży, to rozpuszczam je w ciepłym mleku z cukrem, jeśli suchych, to po prostu wsypuję do miski.

Krok 3. Ciasto zagniatam, aż będzie elastyczne. Ewentualnie odrobinę podsypuję mąką, bo początkowo jest dość "rozlazłe". Smaruję delikatnie olejem i wkładam do miski. Przykrywam i odstawiam na 1 h.

Krok 4. [na zdjęciu ciasto wyrośnięte]. Wyjmuję z miski.

Krok 5. Z ciasta urywam kawałki, robię wałeczki. Każdy wałeczek obtaczam w posypce (wymieszany cukier puder z cukrem waniliowym).

Krok 6. A następnie zwijam. Koniec przyklejam lekko na wodę (po prostu moczę ogonek i przyciskam).

Krok 7. Układam na blaszce, posypuję kolorowym lub zwykłym cukrem. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę 10–12 minut. Mi w zależności od wielkości wychodzi 9 lub 12 ślimaczków. Im mniejsze, tym troszkę krócej radzę piec, mniejsze piekłam około 10 minut, a takie troszkę większe 12 minut. Smacznego.

Słodkie ślimaczki
Słodkie ślimaczki
26 lutego 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.