Słodkie bułeczki na drugie śniadanie

Pyszne bułeczki! Takie małe co nieco do przekąszenia na drugie śniadanko. Bułeczki są słodkie, mają rodzynki. Można je jeść bez niczego, albo jak zwykłe kanapeczki. Mi najbardziej smakują z białym twarożkiem i miodem. Świeżość zachowują ok. 3 dni. Jednak rzadko pozostają tak długo niezjedzone. Do zrobienia ich zainspirowała mnie książka Anne Wilson „Chleb i bułki”.

Bułeczki są idealnym dodatkiem do bawarki, albo i zwykłej herbaty. Polecam wszystkim, którzy pierwszy głód usiłują przygłuszyć słodyczami. Myślę, że te bułeczki są i smaczniejsze, i zdrowsze :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozrabiam z cukrem i odstawiam, aż będą płynne. Do miski wsypuję mąkę, mleko w proszku, cukier puder. Następnie wlewam wodę, rozrobione drożdże, dodaję masło (najlepiej miękkie) i jajko. Wszystko mieszam.

Krok 2. Przekładam na blat i wyrabiam (około 10 minut), aż będzie gładkie i nie będzie się kleić. Ja uderzam ciastem o blat, składam, uderzam, wyrabiam itd.

Krok 3. Formuję ciasto w kulę, smaruję olejem i wkładam do miski pod przykryciem na 1 h wyrastania. [na zdjęciu przed wyrastaniem]

Krok 4. [na zdjęciu ciasto po 1 h].

Krok 5. Teraz wyjmuję wyrośnięte ciasto z miski i zagniatam z rodzynkami.

Krok 6. Formuję wałek i dzielę na 6 części. Z każdej formuję kulkę, następnie wałeczek i spłaszczam.

Krok 7. Układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiam na 20 minut, by podrosły. Potem smaruję mlekiem i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180°C na ok 20 minut. Do piekarnika wkładam też naczynko z wodą, by powstała para.

14 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.