Słodki chleb portugalski

Pão doce, czyli słodki portugalski chleb, a może nawet bardziej bułeczki. W końcu cały bochenek tworzą małe kulki – bułki. Taki chleb można też dostać ze ślimaczkami (zamiast kulek uformowane takie ruloniki, jak makowczyki), które połączone są ze sobą, a w środku skrywają fajne, słodkie nadzienie.

Jeśli chodzi o smak portugalskiego chleba, to jest słodki, najlepszy do dżemu czy twarożku, smakuje troszkę, jak drożdżówka, troszkę też przypomina naszą chałkę, chociaż jest chyba słodszy. Na pewno warto spróbować. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw mieszam wszystkie składniki. Jeśli mam świeże drożdże, to najpierw rozpuszczam je w mleku, a suszone można dodać bezpośrednio do mąki.

Krok 2. Wyrabiam ciasto, aż będzie elastyczne i gładkie. Wkładam do miski i zostawiam, aż wyrośnie, na ok. 1 godzinę.

Krok 3. Po tym czasie powinno podwoić swoją objętość.

Krok 4. Dzielę na mniejsze części i formuję bułeczki. Układam je w niewielkich odstępach i zostawiam, by jeszcze podrosły (przez ok. 30 minut).

Krok 5. Smaruję z wierzchu rozkłóconym jajkiem. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę nie dłużej niż 30 minut. Podaję po wystudzeniu, smacznego.

Chleb portugalski
Chleb portugalski
23 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.