Śledzie korzenne

Prosty przepis na korzenne śledzie, takie pachnące piernikiem, o wyrazistym, świątecznym aromacie. U mnie w domu zazwyczaj podaje się śledzie w śmietanie lub sałatkę śledziową, ale muszę przyznać, że śledzie korzenne bardzo mi przypadły do gustu.

Te konkretne przygotowywałam podczas warsztatów WWF w związku z akcją zrównoważony śledzik, która ma na celu propagowanie wiedzy o certyfikacie MSC i kupowaniu niezagrożonych wyginięciem gatunków ryb. I korzystając z okazji, raz jeszcze chciałabym o tym wspomnieć, tym bardziej, że śledź, przynajmniej u mnie, króluje nie tylko na święta, ale i podczas sylwestrowej nocy.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ścieram na tarce skórkę z pomarańczy (pomarańczę wcześniej moczę i szoruję!). Wyciskam sok z pomarańczy i dodaję do tego skórkę, musztardę, rodzynki, miód, sól i pieprz do smaku, posiekane przyprawy (np. goździki czy ziele, pozostałe są drobne więc wsypuję je również). Mieszam. Dodaję pokrojonego na 2–3 cm ukośne paski śledzia i mieszam. Dekoruję cebulą i podaję. Najlepsze są kolejnego dnia.

Śledzie korzenne
Śledzie korzenne
27 grudnia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.