Sernik wiedeński

Sernik wiedeński to jeden z tych wypieków, które kojarzę z rodzinnego domu, przygotowywany przez Babcię z prawdziwego, mielonego twarogu. Żółty od jajek i puszysty od ubitej piany. Ze skórką cytrynową i rodzynkami oraz kruchym spodem. Sernik wiedeński wg różnych przepisów raz ma kruchy spód, a raz nie, u nas w domu też bywało różnie. Bo tak naprawdę najważniejsza jest warstwa serowa. Puszysta i niesamowicie pyszna. Bo sernik wiedeński jest pyszny.

Jeśli miałabym powiedzieć, jakie smaki kojarzą mi się z domem, to byłaby to szarlotka, pierogi z jagodami i właśnie taki tradycyjny sernik. Polecam.

PS: Jeśli chcecie spróbować zupełnie innego sernika, gładkiego jak stół i bez spękań, to zerknijcie na sernik nowojorski.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowuję kruchy spód, najpierw mąkę mieszam z cukrem i cukrem waniliowym oraz proszkiem do pieczenia. Dodaję masło i siekam nożem, a potem jajko i zagniatam. Ciasta nie trzeba chłodzić.

Krok 2. Wałkuję, przekładam do formy i nakłuwam widelcem. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i zapiekam 15–20 minut.

Krok 3. Żółtka kręcę z cukrem na jasną masę.

Krok 4. Dodaję ser, bakalie, mąkę ziemniaczaną, miękkie masło i miksuję.

Krok 5. Do tego dodaję ubitą pianę z białek i mieszam ją w masę. Delikatnie.

Krok 6. Przelewam do formy na przestudzony spód.

Krok 7. Wstawiam do nagrzanego do 170°C piekarnika i piekę ok. 1 godziny. Zostawiam, by wystygło przy zamkniętych drzwiczkach, po godzinie można wyjąć, chociaż proponuję schłodzić całkowicie w lodówce. Smacznego.

Sernik wiedeński
Sernik wiedeński
29 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.