Sernik krakowski

Tradycyjny, pyszny sernik krakowski, taki jak zapewne pamiętacie, gdy robiły wasze babcie (a może nadal robią?). Sernik na tradycyjnym twarogu, z jajkami, z bakaliami i kratką z kruchego ciasta na wierzchu. To sernik klasyk, trzeba go zrobić by docenić ten smak.

I choć kocham serniki miłością wielką, lubię eksperymentować, dodawać różne składniki, korzystam często też z sera w wiaderku (zobacz ranking serów w wiaderku), to taki klasyczny sernik krakowski jest dla mnie sernikiem nad sernikami, takim typowo polskim, wspaniałym wypiekiem.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mielę ser dwukrotnie w maszynce razem z masłem.

Krok 2. Ciasto kruche: mąkę, jajka, cukier puder, masło, proszek siekam razem, a potem zagniatam. Dzielę na dwie części. Mniejszą odkładam.

Krok 3. Większą wałkuję, wykładam formę i podpiekam 15 minut w 180C.

Krok 4. Żółtka oddzielam od białek. Żółtka ubijam z cukrem i dodaję stopniowo twaróg. Dodaję budynie, skórkę, bakalie i miksuję. A pianę ubijam z białek na sztywno i potem delikatnie ją łącze z resztą masy.

Krok 5. Wykładam na podpieczony spód. Resztę ciasta wałkuję cienko i radełkiem wycinam paski 1-2 cm. Układam kratkę. Piekę ok. 1 godziny w 170C. Smacznego.

Sernik krakowski
Sernik krakowski
Sernik krakowski
Sernik krakowski
Sernik krakowski
Sernik krakowski
8 kwietnia 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.