Serduszka z makiem

Przepis na serduszka z makiem, czyli takie malutkie, pyszne chlebki o zakręconym kształcie. Tak naprawdę, serduszka przypominają troszkę obwarzanki (te miękkie, duże, nie te twarde na sznurku), są chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Świetne na przekąskę. Zamiast makiem, możecie posypać je sezamem, orzechami lub pokusić się o wersję wytrawną, dodając oliwki jak przy faugasse, czy ostre chili. Swoją drogą, chili to afrodyzjak, więc do takich serduszek będzie jak znalazł. :)

Serduszka z makiem są świeże kilka dni, znikają podejrzanie szybko i, co ważne, można przygotować je bez problemu, więc jak Wam zasmakują, to na pewno chętnie dorobicie. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże świeże rozpuszczam w wodzie, suszone można dodać bezpośrednio do miski. Wszystkie składniki mieszam, a potem ciasto wyrabiam. Im lepiej wyrobione i gładkie ciasto, tym wypiek ładniej urośnie.

Krok 2. Wkładam ciasto do miski na 1 godzinę wyrastania.

Krok 3. Ciasto powinno podwoić objętość.

Krok 4. Dzielę na około 40 kawałków i toczę wałeczki, a potem z każdych dwóch formuję serduszko.

Krok 5. Odstawiam na 15 minut, by podrosły, a potem smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję makiem, lub innymi dodatkami. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 15 minut, aż do zrumienienia bułeczek. Smacznego.

Serduszka z makiem jak obwarzanki
Serduszka z makiem jak obwarzanki
Serduszka z makiem
Serduszka z makiem
9 lutego 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.