Sally Lunn

Sally Lunn to angielski chleb, który z tego, co wiem, czasem podawany jest do herbaty jak ciasto. W zasadzie się nie dziwię: jest delikatny, ma lekko wilgotny, miękki miąższ. Jest bardzo smaczny, nie za słodki. Mi pasuje do mleka, ale zapewne i z herbatką smakuje świetnie.

U nas Sally Lunn robiło za chleb. No dobrze, niedługo po wyjęciu z piekarnika zjedliśmy prawie połowę, popijając mlekiem, ale później robiło za chleb na kanapki. :) Jest miękki, ma delikatny smak i lekką słodycz. A do zrobienia go zainspirowała mnie mała, niepozorna książeczka „Chleb i Bułki” A.Wilson.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w wodzie (ta ilość z przepisu).

Krok 2. Wszystkie składniki razem z rozpuszczonymi drożdżami wkładam do miski.

Krok 3. Wszystko mieszam dokładnie, a następnie odstawiam pod przykryciem (ja zawsze pod niedomkniętą folią i ściereczką), aby wyrosło. Czas około 1,5 h.

Krok 4. [Tak wygląda po tym czasie wyrastania] Przekładam wyrośnięte ciasto do formy (o średnicy 25 cm, a jeszcze lepiej 23 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawiam na 1 h wyrastania.

Krok 5. Po tym czasie wstawiam formę do piekarnika nagrzanego do 180°C i piekę 45–50 minut (do suchego patyczka). Smacznego.

Sally Lunn
Sally Lunn
30 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.