Sałatka z kaszy i żyta

Przepis na sałatkę z kaszą jaglaną, kaszą pęczak i żytem. Bardzo proste, sycące danie, które zrobisz bez problemu. Sięgam chętnie po całe ziarna, które zgodnie z piramidą żywienia są ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety. Nie lubię mąki jasnej, unikam tej przetworzonej, za to ziarna? Super!

Ziarna możesz używać do sałatek, wcale nie tylko jako składnik mąk. Wiem, że to wciąż nie jest takie popularne, ale mam nadzieję, że to się zmieni. Możesz dowolnie modyfikować dodane ziarna, ja wybrałam kasze i żyto. Ale często robię też z żytem i ryżem czarnym.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Żyto moczę ok. 24 godziny, potem płuczę, dodaję trochę soli i gotuję ok. 1 godziny aż zacznie się rozpadać. Kasze zalewam i jedną i drugą szklanką wody, dodaję sól i również gotuję, ale zdecydowanie krócej, aż wchłoną płyn.

Krok 2. Kasze i żyto mieszam ze sobą, doprawiam solą i pieprzem.

Krok 3. Na oliwie przesmażam posiekanego pora, selera naciowego i oprawiam przyprawami. Wrzucam ziarna, mieszam. I przekładam do miski. Dodaję wyciśnięty ząbek czosnku i w razie potrzeby odrobinę oliwy. Dodaje pokrojone suszone pomidory, pestki dyni i posiekana natkę.

Sałatka z kaszą i żytem
Sałatka z kaszą i żytem
Sałatka z kaszą i żytem
Sałatka z kaszą i żytem
6 marca 2017 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.