Rustykalna tarta z jabłkami

Przepis na rustykalną tartę z jabłkami pachnącą cynamonem (a ja ten zapach uwielbiam, kojarzy mi się tak domowo, a Tobie?). Co fajnego jest w tej tarcie? Nie musisz mieć formy na tartę! W dodatku robi ją się bardzo szybko, napisałabym wręcz, że jest to dziecinnie proste i w dodatku bardzo to polubisz :)

Rustykalną tartę z jabłkami przygotowałam z dodatkiem mąki razowej (może być żytnia – mi taki dodatek bardziej pasuje, ale może być też pszenna), dzięki temu ciasto jest ciut zdrowsze, ale też smaczniejsze. Jabłka kupiłam na pobliskim targu, najlepsze są soczyste, słodkie, niewielkie, by pokrojone plasterki łatwo było układać na cieście.

Daj znać jak Ci smakowało to ciasto, jestem ciekawa czy pokusisz się o inne owoce? Ba! Jestem w sumie tego pewna :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mąki (obydwa rodzaje) siekam razem z cukrem i masłem na mniejsze kawałki. Dodaję jajko i zagniatam.

Krok 2. Ciasto jest dość lepkie, ale podsyp niewiele mąki by nie było twarde po upieczeniu.

Krok 3. Na omączonym blacie (możesz to robić bezpośrednio na papierze do pieczenia) wałkuję ciasto na kształt koła. Dużego, ale takiego by zmieściło się na blaszce z piekarnika.

Krok 4. Jbłka obieram i kroję na 8, a nawet 16 kawałków.

Krok 5. Układam zaczynając od środka, a przy brzegach zostawiam ok 5 cm. Posypuję cynamonem, cukrem, cukrem z wanilią. Brzegi zawijam do środka, na jabłka. Nieważne, jeśli coś się naderwie, własnie o to chodzi :) Smaruję brzegi rozkłóconym jajkiem, posypuję cukrem (szczypta) i piekę 40 minut w 180C.

Rustykalna tarta z jabłkami
Rustykalna tarta z jabłkami
Rustykalna tarta z jabłkami
Rustykalna tarta z jabłkami
2 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.