Rogale marcińskie

Przepis na rogale marcińskie, klasyczne rogale wypiekane w Poznaniu na 11 listopada, czyli dzień św. Marcina. Ciasto na rogale świętomarcińskie to ciasto półfrancuskie, delikatne, jak się przyjrzysz rogale marcińskie mają wiele warstw tzw. listków. Klasyczne rogale marcińskie nadziewane są białym makiem, bakaliami i marcepanem.

Z tym przepisem zrobisz pyszne rogale marcińskie samodzielnie w domu, choć jeśli masz okazję możesz skoczyć do Poznania na rogale, musisz jednak pamiętać, że choć Unia Europejska zatwierdziła unikalną recepturę na oryginalne rogale to w cukierniach mogą różnić się między sobą. Wynika to z faktu, że jest zapis, że 60% rogala stanowi ciasto, 30% nadzienie, resztę dodatki typu lukier. Niemniej cukiernicy mogą dodawać różne orzechy do masy czy ciasto robić na maśle czy margarynie. Stąd smak może być minimalnie różny :)

Kilka faktów o rogalach marcińskich. Rogale marcińskie są dość spore, sztuka waży ok. 200-250 g. Cukiernia, która chce sprzedawać rogale świętomarcińskie muszą mieć certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, ma go obecnie ok 100 cukierni.

Rogale mają kształt półksiężyca, polane są lukrem. W tym dniu, czyli na 11 listopada piecze się rekordowe ilości rogali marcińskich. Znasz? Lubisz rogale?

 

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Jeśli używasz drożdży świeżych do rozpuść je w mleku (ze składników) z dodatkiem cukru. Jeśli drożdży instant to pomijasz ten krok.

Krok 2. Do miski wrzucam wszystkie składniki na ciasto prócz miękkiego 200 g masła. Mieszam, wyrabiam kilka minut aż będzie puszyste. Odstawiam do lodówki na 20-30 minut.

Krok 3. Wałkuję na prostokąt i nakładam masło.

Krok 4. Rozsmarowuje je i składam. Lewy bok do środka, potem prawy.

Krok 5. A brzegi zlepiam.

Krok 6. Wałkuję na prostokąt i znowu składam na 3 części.

Krok 7. Chowam na ok. 45 minut do lodówki, koniecznie pod folią by nie obeschło. Wyjmuję i znowu wałkuję i składam. Powtarzam to 3 razy.

Krok 8. Biały mak zalewam wrzątkiem, odstawiam na 30 minut. Odcedzam na gazie, odciskam i mielę w maszynce 3 razy.

Krok 9. Dodaję posiekane orzechy i porwany marcepan. Dodaję cukier, miód, masło, bakalie, aromat i wszystkie pozostałe składniki. Kręcę mikserem tak by marcepan był w małych kawałeczkach i nie zbijał się z resztą farszu.

Krok 10. Ciasto wałkuję na prostokąt ok 5 mm grubości.

Krok 11. Kroję albo węższe długie trójkąty albo na pół i wtedy trójkąty.

Krok 12. Nakładam farsz, nacinam nożyczkami jak na zdjęciu i zwijam w rogala.

Krok 13. Układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywam i odstawiam na 30-40 minut rośnięcia. Smaruję rozkłóconym jajkiem. Wstawiam do nagrzanego do 180C piekarnika i piekę ok. 20-30 minut do zrumieniania.

Krok 14. Przestudzone rogale dekoruję lukrem, czyli cukier puder mieszam z wodą i polewam, a wierzch posypuję posiekanymi orzechami.

Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
Rogale marcińskie
2 listopada 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.