Risotto

Uwielbiam risotto, choć wbrew pozorom, trzeba poświęcić mu odrobinę czasu. Oczywiście, można iść na skróty, ja też tak robiłam, ale odkąd spróbowałam risotto przygotowanego na spokojnie, z dolewanym po jednej łyżce gorącym, domowym bulionem, to nie chcę robić inaczej. To takie slow food. Ze wszystkich książek o włoskiej kuchni (także Jamiego Olivera), a także od wszystkich spotkanych Włochów dowiecie się, że risotto można nawet zrobić na gotowym bulionie (oczywiście nie tym z kostki, lecz tym bez dodatków chemicznych), ale najważniejsze jest, by bulion był gorący i by dolewać go stopniowo.

Ważne jest też wino, w zależności od przepisu białe lub czerwone, w klasycznej wersji zazwyczaj białe. Jest też cebula, choć możecie pokusić się o inne dodatki i dorzucić boczek czy owoce morza. Ważne jest też również masło, które daje fajny, lekko maślany smak – połowę dodajemy na początku, a połowę na koniec. Do pierwszej połowy masła możecie dodać troszkę oliwy i na takiej mieszance podsmażyć dodatki.

Zachęcam Was gorąco do przygotowania risotto, smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Roztapiam masło, dodaję pokrojoną drobno cebulę i podsmażam, aż będzie szklista.

Krok 2. Dodaje ryż i podsmażam chwilę (w niektórych rejonach Włoch nawet kilka minut, ja zazwyczaj podsmażam 2–3 minuty). Dolewam lampkę wina, mieszam i czekam, aż ryż wchłonie cały płyn.

Krok 3. Dolewam po jednej łyżce bulionu, czekając każdorazowo, aż zostanie wchłonięty.

Krok 4. Dodaję pieprz, sól, ser starty i resztę masła. Mieszam i podaję. Smacznego.

Risotto
Risotto
14 sierpnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.