Razowy mazurek łaciaty

Idąc tropem zdrowszych wypieków i słodkości, dzisiaj pyszny przepis na mazurka razowego, w dodatku łaciatego. Zaryzykuję stwierdzenie, że jak spróbujecie mazurka na razowym spodzie, to już nie będziecie robić innych. Jest kruchy, zdrowszy, a smakiem przypomina troszkę ciastka digestive.

Na wierzch proponuję dżem z suszonych owoców, czekoladę i łaty z marcepanu – pycha! Możecie też położyć masę kajmakową, jak w mazurku krówkowym, albo lukier (mazurek lukrowy). Polecam gorąco.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na blat wysypuję mąkę pszenną razową, dodaję masło i sól. Siekam nożem, aby masło było w małych kawałkach, dodaję jajko i zagniatam.

Krok 2. Ciasto powinno być zwarte, wkładam do lodówki na pół godziny.

Krok 3. Wałkuję (jak ciasto jest zbyt sztywne po schłodzeniu, to lekko ogrzewam w dłoniach). Wycinam prostokąt, a z resztek robię rant. Robię dziurki widelcem. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 16–20 minut.

Krok 4. Formuję łaty z marcepanu.

Krok 5. W rondelku rozpuszczam czekoladę i oliwę. Mieszam.

Krok 6. Mazurka smaruję dżemem, na to nakładam polewę i natychmiast łaty (by ładnie się wkomponowały). Wkładam do lodówki, by masa czekoladowa zastygła. Smacznego.

Mazurek łaciaty
Mazurek łaciaty
12 kwietnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.