Razowy chleb orkiszowy na zakwasie

Rewelacyjny śniadaniowy chleb z mąki orkiszowej, przygotowany na zakwasie i upieczony w piekarniku. Chleb jest po prostu bardzo dobry, nie za suchy i nie za gliniasty, w dodatku przygotowanie jest bezproblemowe i nie musicie pilnować czasu wyrastania.

Razowy chleb orkiszowy odstawiłam na kilkanaście godzin rośnięcia do lodówki, a po tym czasie wstawiłam do piekarnika. Chleb wychodzi bezbłędny. Zachęcam do przygotowania, a gotowy smakuje wyśmienicie podany z dżemem z suszonych owoców albo jajkiem w koszulce i kubkiem mleka zsiadłego. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mieszam składniki zaczynu i odstawiam na ok. 8 godzin. Potem dodaję pozostałe składniki i mieszam.

Krok 2. Przekładam do foremki i wstawiam do lodówki na ok. 12 godzin. Przed włożeniem do lodówki zostawiam jeszcze na godzinę, by ciasto ruszyło i dopiero je chowam.

Krok 3. Wyjmuję, zostawiam na pół godziny, by ciasto "odtajało" i nastawiam piekarnik na temp. 230°C. Wstawiam do nagrzanego piekarnika, a po 15 minutach pieczenia zmniejszam do 180°C i piekę ok. 50–60 minut. Kroję po wystudzeniu. Smacznego.

Razowy chleb orkiszowy
Razowy chleb orkiszowy
16 kwietnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.