Ragù alla bolognese

Sos bolognese, czyli sos boloński. Jedno z popularniejszych dań kuchni włoskiej. Podawany najczęściej z makaronem tagliatelle, a nie jak w polskiej (zresztą nie tylko) wersji ze spaghetti. To ciekawe, bo we Włoszech próżno szukać spaghetti bolognese (choć w turystycznych miejscowościach, jak Wenecja, znajdziecie je bez problemu, ba! jest pyszne!) i nie do końca wiadomo, skąd wzięło się połączenie makaronu spaghetti i sosu bolońskiego, bo nie występują w duecie w oryginalnej kuchni włoskiej.

Za to sos boloński podawany jest z grubszym makaronem tagliatelle albo używa się go do przełożenia płatów lasagne. Warto przygotować oryginalny ragù alla bolognese, gotowany przez kilka godzin nabiera niesamowitego aromatu i bardzo zyskuje na smaku. Nie można go porównać z jakimkolwiek kupnym sosem.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od pokrojenia na drobno lub starcia warzyw.

Krok 2. Na maśle i oliwie podsmażam warzywa, aż zmienią kolor na jasnożółty.

Krok 3. Dodaję boczek i mięso, podsmażam ok. 30 minut, aż mięso będzie ciemne.

Krok 4. Dolewam wino i podgrzewam, aż odparuje.

Krok 5. Dodaję pomidory lub sos/przecier oraz bulion. Doprawiam solą i pieprzem, i podsmażam 60–90 minut, aż odparuje. Na końcu dodaję mleko, podgrzewam i podaję z tagliatelle. Smacznego.

Do przygotowania sosu bolońskiego wykorzystuje się pancettę, czyli włoską odmianę suszonego i zawijanego boczku. Ponieważ jednak trudno go dostać, można zamienić go na zwykły boczek. Przed przygotowaniem zaopatrzcie się też w lampkę czerwonego wina i do dzieła. Przekonacie się, że makaron z sosem bolońskim jest naprawdę pyszny, choć trzeba poświęcić mu odrobinę czasu. Oczywiście, można wszystko przyspieszyć, ale jeśli tylko macie okazję, to spróbujcie przygotować takie właśnie aromatyczne ragù alla bolognese. Buon appetito!

Ragu alla bolognese przepis
Ragu alla bolognese
14 sierpnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.