Pyzy ziemniaczane

Jak zrobić pyzy ziemniaczane? Dzisiaj klasyczne pyzy z ziemniaków, bez dodatku jajka. Proste i smaczne. Ich przygotowanie nie jest trudne, a tego typu kluski są świetnym dodatkiem do dań nie tylko mięsnych, ale też mogą stanowić samodzielne danie.

Pyzy ziemniaczane przygotowuję z samych ziemniaków, nie dodaję w tej wersji jajka. Za to same pyzy mają ładny, jasny kolor. Jeśli dasz ziemniakom leżeć za długo to zaczną robić się szare. Co nie ma wpływu na smak, tylko na wygląd :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mam 1,5 kg ziemniaków, 500 g gotuję. Ugotowane, przestudzone ziemniaki mielę w maszynce i odstawiam.

Krok 2. Surowe ziemniaki albo mielę w maszynce albo ścieram na tarce o najmniejszych oczkach.

Krok 3. Wykładam durszlak gazą lub pieluszką tetrową i na to kładę surowe ziemniaki.

Krok 4. Odciskam porządnie, ale tej wody jeszcze nie wylewam. Odciśnięte ziemniaki wkładam do miski. Po kilku minutach zlewam ostrożnie wodę po ziemniakach a to z dna miski (skrobia) dodaję do ziemniaków.

Krok 5. Ziemniaki te odciśnięte i te wcześniej zmielone (te co były gotowane) przekładam do miski. Dodaję mąkę ziemniaczaną.

Krok 6. Zagniatam. Warto oprószyć mąką ręce.

Krok 7. Formuję niewielkie kulki.

Krok 8. Każdorazowo warto delikatnie oprószyć ręce mąką.

Krok 9. Wrzucam na gorącą wodę i gotuję ok. 8-10 minut od zagotowania jak wypłyną do góry. Dużo zależy od ziemniaków. Uwaga by nie rozgotować.

Pyzy
Pyzy
4 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.