Pyszna bagietka – puszysta z chrupką skórką

Bardzo lubię bagietki. Klasyczna powinna być miękka i puszysta w środku, a przyjemnie chrupka z zewnątrz. Wiele podejść robiłam do bagietki idealnej i w końcu jest, moja pyszna bagietka! W zasadzie cała tajemnica jej puszystego i miękkiego miąższu kryje się w gorącej wodzie dodanej do ciasta. Proste, a jakie smaczne.:)

Bagietki mi tak zasmakowały, że następnego dnia piekłam kolejne, a to u mnie rzadkość. Lubię je też za to, że kanapeczki zrobione na nich są takie filigranowe, można zapełnić nimi cały talerz i każdą kanapeczkę mieć z czymś innym. Bo bagietka smakuje idealnie ze wszystkim.

Te bagietki są świeże 2–3 dni, czwartego również dobre, ale już nie tak puszyste, wtedy można podsmażyć na patelni obtoczone w jajeczku – pycha. Tylko że, poza testową kromką, większość nie przetrwała tak długo – wszystko zostało zjedzone. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wrzucam mąkę i wlewam gorącą (!) wodę. Gorąca to nie wrząca, ja do wrzątku dodaję 1/4 j. chłodnej wody, to wg mnie jest gorąca. :) Mieszam, a następnie dodaję drożdże instant, cukier i sól.

Krok 2. Przekładam na blat i ugniatam, aż będzie gładkie.

Krok 3. Smaruję delikatnie olejem i wkładam do miski. Odstawiam pod przykryciem na 2 h, aby wyrosło.

Krok 4. [na zdjęciu po wyrastaniu]. Po tym czasie wyjmuję z miski i wyrabiam chwilę.

Krok 5. Formuję bagietki (ja zazwyczaj robię 2, ale można jedną). Rozpłaszczam ciasto na długi i dosyć wąski prostokątny pas i składam na 3 części.

Krok 6. Następnie łączę (zlepiam) miejsce zetknięcia złożonych części. I układam szwem do dołu.

Krok 7. Odstawiam do wyrastania na 30 minut. Po tym czasie nacinam (jeśli rosła dłużej lub była zbyt mało naprężona przy składaniu, to nacięcia się nie rozejdą, ale i tak będzie smaczna :)) Wkładam do piekarnika nagrzanego do 220°C na 30 minut. Smacznego.

Bagietka puszysta
Bagietka puszysta
10 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.