Puszyste bułeczki – najlepsze

To najlepsze bułeczki, jakie do tej pory jadłam. Miękkie, puszyste i szybko znikające. Są fenomenalne! Po prostu pychotka! Mogą być do kanapek, a można je też zjeść po prostu same do szklanki zbożowej kawy czy kakao. No i żadne bułeczki sklepowe nie dorównują im w puszystości. Po prostu są to pyszne puszyste bułeczki. ;-)

Przepis pochodzi od Leonor, a ja go troszkę zmodyfikowałam po kilku próbach. I naprawdę nie ma co dłużej myśleć, trzeba je zrobić. :) To jeden z moich ulubionych rodzajów pieczywa, a posmarowane moimi ulubionymi powidłami śliwkowymi z czekoladą to już totalna rozpusta! Smacznego!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozrabiam z cukrem i tą odrobiną mleka (to te 10 ml do drożdży). Do miski wrzucam wszystkie pozostałe składniki, a także dodaję rozrobione drożdże. Mieszam, aż się połączą.

Krok 2. Przekładam na blat i wyrabiam parę minut, aż będzie gładkie. Jeśli nazbyt się klei, to podsypuję odrobinkę (!) mąką.

Krok 3. Wyrobione ciasto wkładam do miski i przykrywam folią (nie robię tego szczelnie, raczej narzucam na miskę, pod folią ciasto mniej obsycha) i na to ściereczkę. Zostawiam na 1 h wyrastania.

Krok 4. [po wyrastaniu przez 1 h ciasto powiększa swoją objętość – jak na zdjęciu]. Wyjmuję z miski i chwilkę wyrabiam.

Krok 5. Formuję wałek i dzielę na 12 części – tyle bułeczek.

Krok 6. Z każdej części formuję kulkę, ja robię to w ten sposób, że zbieram brzegi do środka, wciskając je tak, jakbym chciała zawiązać sakiewkę (na filmiku pokazałam to dokładnie). Wtedy kulki będą gładkie i fajnie naprężone.

Krok 7. Układam na lekko omączonym papierze do pieczenia w odległości ok. 1,5 cm od siebie. Przykrywam np. ściereczką i zostawiam do wyrastania na 1 h. W tym czasie bułeczki ładnie podrosną i zetkną się delikatnie ze sobą nawzajem. Po tym czasie bułki smaruję z wierzchu rozkłóconym jajkiem i wstawiam na 15 minut do nagrzanego do 190°C piekarnika.

Krok 8. [A tak wyglądały moje bułeczki po wyjęciu z piekarnika]. Jajko rozkłócone na wierzchu daje ładny kolor bułeczkom (nie są bladzioszki) i też mniej wysychają. Bułeczki są pyszne – smacznego!

Puszyste bułeczki
Puszyste bułeczki
15 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.