Purée z dyni

Jak zrobić puree z dyni? Surowa dynia jest w zasadzie bez smaku, ale poddana obróbce cieplnej, jak pieczenie, smażenie czy gotowanie nabiera aromatów. Purée z dyni to baza wielu przepisów lub samodzielne danie. Wszystko zależy od tego, jak dynię doprawicie. A doprawić można na wiele sposobów, zyskując za każdym razem inny smak. Dodając sól i pieprz otrzymacie purée, które zastąpi z powodzeniem ziemniaki do obiadu, a jeśli skusicie się na odrobinę mleka, wanilii oraz cukru, to puree przemieni się w smaczny deser, idealny na podwieczorek. Możecie też dodawać ostre chili czy łagodną marchewkę. Tutaj nie ma ograniczeń.

Purée z dyni możecie przygotować na kilka sposobów, albo dynię gotując, albo piekąc. Ja polecam drugi sposób, bo dynia jest wtedy bardziej aromatyczna i mniej wodnista. Na bazie takiego purée możecie też przygotować słodką zupę dyniową. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Dynię dzielę na mniejsze części. Nie obieram ze skóry, po upieczeniu łatwiej odchodzi.

Krok 2. Wkładam do formy, przykrywam folią aluminiową i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę od 30-45 minut. Niektóre odmiany przed zmiksowaniem dobrze odcisnąć na sitku. W przypadku dyni hokkaido wystarczy 30 minut, jest mączna, lekko orzechowa.

Puree z dyni
Puree z dyni
2 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.