Pumpkin pie. Ciasto z dyni

Typowo amerykańskie ciasto, zjadane w ogromnych ilościach na Halloween. Pumpkin pie, czy inaczej ciasto dyni to tak naprawdę tarta z nadzieniem dyniowo-śmietankowym, o lekkiej, korzennej nucie. Ciasto ma dość delikatny smak, bo i sama dynia nie jest zbyt wyrazista, ale dodatek korzennych przypraw nadaje całości fajnego, lekko piekącego posmaku. Pumpkin pie podawane jest z kleksem bitej śmietany, ja dodatkowo całość udekorowałam cukrowymi kuleczkami.

Na spód możecie wykorzystać swoje ulubione kruche ciasto, ja polecam uniwersalne, jak do quiche, albo bardzo kruche z gotowanym żółtkami. A jeśli szukacie innych pomysłów na dynię, to polecam słodką dyniową zupę, a z kuchni amerykańskiej polecam inne popularne ciasto, a w zasadzie tort, Red Velvet. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od kruchego ciasta. Masło siekam z mąką, solą i cukrem, aż masło będzie w małych kawałkach. Potem dodaję żółtko i wodę, i zagniatam. Chowam do lodówki na 10 minut.

Krok 2. Wałkuję na omączonym blacie, ostrożnie nawijam na wałek i przenoszę do formy. Wyklejam formę do tarty, na wierzchu kładę papier i obciążnik w postaci fasolek lub kulek ceramicznych. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę 15 minut z fasolkami, potem je zdejmuję i piekę jeszcze 5 minut.

Krok 3. Wszystkie składniki nadzienia mieszam w misce.

Krok 4. Wylewam na tartę i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę 1 godzinę. Podaję z kleksem bitej śmietany.

Pumpkin pie
Pumpkin pie
13 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.