Ptysie

Delikatne, pyszne, domowe ptysie. Ich przygotowanie wcale nie jest trudne! Zrobiłam z bezbłędnego parzonego ciasta wg naszego domowego przepisu, a upieczone ptysie napełniłam bitą śmietaną. Możecie dać więcej śmietany, a także dodać owoce. Możecie też napełnić budyniem, chociaż prawdziwe ptysie kojarzą mi się z lekkimi kremami, a w szczególności bitą śmietaną.

Polecam Wam te pyszne domowe ptysie, tym bardziej, że znikają szybko ze stołu. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do garnka wlewam wodę, dodaję masło i podgrzewam, aż się roztopi. Wtedy dodaję mąkę i mieszam dokładnie, aż będzie odchodzić od ścianek garnka. Odstawiam do wystudzenia. Następnie wbijam po jednym jajku i mieszam bardzo dokładnie.

Krok 2. Możecie mieszać mikserem ze spiralnymi końcówkami, trzepaczką lub łyżką. Ja zazwyczaj wykorzystuję wszystkie metody, ewentualnie pomijam mikser.

Krok 3. Napełniam szprycę lub łyżką nakładam na papier do pieczenia porcje ciasta w pewnych odstępach między sobą. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 20–25 minut (mniejsze 20). Z wierzchu muszą być rumiane. Nie otwierajcie piekarnika podczas pieczenia, szczególnie na początku! Odstawiam, by przestygły.

Krok 4. Kremówkę ubijam z cukrem pudrem na gęstą śmietanę. Wystudzone ptysie przecinam na pół i napełniam kremem, przykrywam drugą połówką, a z wierzchu posypuję cukrem pudrem. Smacznego.

Ptysie
Ptysie
11 stycznia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.