Wino

Wina białe słodkie

Słodkie wina sprawiają pewien problem. Z jednej strony, nie ma w sklepach zbyt wielkiego wyboru takich win, są też pomijane przez ekspertów. A tymczasem, gdyby spytać przeciętnego Polaka, jakie wino mu najbardziej smakuje, odpowie, że słodkie. Pewnie w dodatku białe.

Wina czerwone słodkie

Czas na zapoznanie się z czerwonymi słodkimi winami. Dobre, słodkie, czerwone wino jest świetnym trunkiem samo w sobie, ale sprawdzi się także jako uzupełnienie czekoladowych deserów i pierników. Co ciekawe, o słodkie wino czerwone wcale nie jest łatwo, podkreślam słodkie, bo właśnie słodkimi dzisiaj się zajmiemy.

Chablis

Pisaliśmy już o czerwonych winach z Burgundii (AOC Bourgogne) ze szczepu Pinot noir, zwanych potocznie burgundami, które przyjemnie się pije dzięki temu, że nie są zbyt cierpkie. Jednak Burgundia słynie także z win białych, wytwarzanych ze szczepu Chardonnay. A wśród nich królem jest Chablis. Chablis to niewielka miejscowość położona w centralnej Francji (a zarazem nazwa apelacji Chablis AOC) i to właśnie w jej okolicach produkuje się białe wina o tej samej nazwie.

Wino do kurczaka

Dania z kurczaka często goszczą na polskich stołach, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jakie wino podać do tego typu mięsa. Odpowiednio dobrane wino do kurczaka sprawi, że potrawa wyda się jeszcze smaczniejsza! Samo mięso kurczaka nie ma na tyle wyraźnego smaku, aby narzucało konkretny rodzaj wina. Dlatego trudno wskazać jedno uniwersalne, które sprawdzi się do każdej potrawy z kurczaka. Zamiast tego trzeba kierować się pozostałymi składnikami dania lub sposobem jego przyrządzania.

Temperatura podawania wina

W jakiej temperaturze podawać wino? Często pada pytanie, czy wino należy schłodzić przed podaniem, a jeśli tak, to czy każde wino? Producenci win rzadko umieszczają na butelkach informację o temperaturze, w jakiej powinno być przechowywane i serwowane. Dlatego warto uzupełnić tę wiedzę we własnym zakresie.

Jak czytać etykiety wina

Wybierając wino w sklepie, warto uważnie czytać etykiety na butelkach. Dzięki temu można uniknąć nietrafionych zakupów, a często także trafić na klasowe wina w okazyjnej cenie. Dzisiaj poradnik o tym, jak czytać etykiety wina, na co zwrócić uwagę i co tak naprawdę jest nazwą, a co szczepem wina.

Czerwony Burgund. AOC Bourgogne

Istnieją czerwone wina, które słyną z tego, że są przyjemne i łatwe do picia, bo nie rażą ani beczkowymi aromatami, ani zbytnią cierpkością. Takim niesamowicie pociągającym czerwonym winem jest wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir. Ekspertami w tym temacie są francuscy winiarze z Burgundii, regionu położonego w centralnej części kraju, nieopodal granicy ze Szwajcarią.

Białe wino

Wiele osób uważa, że wina czerwone to wina klasyczne. Jeżeli jednak w Waszej kuchni rzadko goszczą czerwone mięso lub mocne czekoladowe desery, a zamiast tego często przyrządzacie kurczaka i wypieki, to może okazać się, że to właśnie po białe wino będziecie sięgać się częściej. Białe wina są równie różnorodne i ciekawe w smaku, co czerwone, dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej.

Jak długo trzymać otwarte wino

Gdy po obiedzie lub kolacji została jeszcze niedokończona butelka świetnego wina, aż żal wylewać je do zlewu. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: jak długo można przechowywać otwarte wino? W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na pytanie, przez ile dni wino po otwarciu jest świeże i nadal smaczne, a także które wino – białe czy czerwone, lepiej znosi otwarcie.

Wina słodkie do ciast i deserów

Chcecie przygotować słodką kolację z winem lub zastanawiacie się, jakie wino podać do ciasta? Dzisiaj poradnik o doborze słodkich win do ciast i deserów. Podpowiadamy jakie wino wybrać do deseru lodowego, do babki czy aromatycznego piernika. Zgodnie z najważniejszą zasadą wino powinno być słodsze niż serwowany deser, ale czy zawsze?

Wino do wołowiny

Poradnik o doborze wina do wołowiny. Zobaczcie, jakie wino podać do dań z wołowiną, niby wiadomo, że podaje się wino czerwone, ale dzisiaj przyjrzeliśmy się winom czerwonym i proponujemy trzy, które będą dobrze się łączyć z wołowiną. To takie klasyki „bez pudła”. :) Jeśli macie swoje typy, to również czekamy na komentarze.

Kieliszki do wina

Jak dobrać kieliszki do wina, o tym będzie dzisiejszy poradnik. Dobierzemy kieliszki do białego oraz czerwonego wina, a także do musującego, a przy tym w prosty sposób opowiemy, o co w tym naprawdę chodzi. :) Bo tak naprawdę chodzi o smak. Białe wino podaje się w smuklejszych kieliszkach niż wino czerwone (te podaje się w pękatych), a wszystko z powodu aromatu. To w wielkim skrócie, bo wszystko będzie w dzisiejszym poradniku.

Jakie wino musujące wybrać na Sylwestra

Potocznie mówi się, że na sylwestra kupujemy szampana. Tak przyjęło się nazywać wina musujące. Lecz gdy przychodzi do sylwestrowych zakupów, okazuje się, że tuż obok butelki prawdziwego francuskiego szampana, na półkach stoją rzędy win musujących z innych krajów, nieraz znacznie tańsze od oryginału. Jak się w tym wszystkim połapać?

Wino na prezent

Wybór wina na prezent świąteczny stanowi zawsze nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, jakie wino wybrać, aby trafić w gust obdarowywanej osoby. Wskażemy także, jakie wina będą najlepiej pasować do dań serwowanych w trakcie świąt.

Wizyta w winiarni

Dzisiaj zapraszamy Was na wycieczkę po winiarni, opowiemy głównie o winach bąbelkowych, które są mniej popularne w Polsce, a szkoda, bo są wyśmienite. byliśmy z wizytą winiarni Bochemia Sekt, największego producenta win w Czechach (wina są również sprzedawane w Polsce) i akurat w Plzen produkowane są wina babelkowe.