Nigdy nie myślałam, że będę robić domowe przetwory. Okazało się jednak, że dżemy, konfitury czy powidła są tak proste w przygotowaniu, że z przyjemnością je robię. Kiedy potem zimą wyjmuję słoik domowego dżemu smakuje on lepiej niż jakikolwiek ze sklepu.
Przepis na szybki mus owocowy idealny do placków, gofrów czy lodów. Takie mus owocowy przygotowuję w kilka chwil, jest to alternatywa dla dżemów i gotowych, kupnych sosów. Ja najbardziej lubię takie gęsty, gorący mus. Gofry z musem owocowym smakują przepysznie!
Przepis na kiszone rzodkiewki. Kiszonki są zdrowe i smaczne i wcale nie trzeba kisić tylko ogórków czy kapusty. Kiedy pierwszy raz próbowałam kiszone rzodkiewki byłam zaskoczona ich smakiem, chrupiące i takie… ogórkowe :) Przygotowałam kiszone rzodkiewki w domu, traktuję je jako przekąskę lub dodatek do kanapek, sałatek itd.
Odkąd spróbowałam róży ucieranej z cukrem nie mogę zapomnieć jej smaku. Obłędny! Zawsze robiłam konfitury z płatków róży, cukier różany, ale różę ucieraną? Jeśli Wy również nie jedliście to polecam! A jak gdzieś traficie do kupienia to kupujcie w ciemno.
Uwielbiam ciastka czy wypieki z nutą cytryny, są bardziej orzeźwiające. Lemon curd to absolutnie najlepszy cytrynowy krem jaki można sobie wyobrazić i właśnie idealny do przekładania ciastek, tortów, bezików czy nawet na kanapkę w domowym twarogiem. W polskich sklepach trudniej o słoik takiego cuda, a jak jest to kosztuje dość dużo, a przecież tak prosto przygotować go w domu.
Chutney jabłkowy, czatnej, jak wolicie. Ostro słodkie. Lubicie robić przetwory? Ja zazwyczaj robię takie klasyczne, jak powidła (no ewentualnie te czekoladowe – pyszne!), ale lubię też eksperymentować ze smakami i łączyć słodycz z ostrością. Takie są czatneje. Mój ulubiony to ten śliwkowy, za to dzisiejszy jest bardzo prosty i świetny do pasztetów lub pieczeni.
Czekolada z daktyli to słodki deser. Może faktycznie odrobinę smakuje jak domowa czekolada, ale jest jakby lżejsza i… słodsza. Dzisiaj wegańska wersja, czyli czekolada z daktyli. Pierwszy raz próbowałam tego cuda na tegorocznym Urban Markecie, zasmakowała mi i wiedziałam, że Wy też musicie ją poznać i jej spróbować.
Świetnie gruszki w winie, dokładnie w czerwonym winie, smakują trochę, jak namoczone w dobrym, słodkim grzańcu. Idealny dodatek do mięs, wędlin, pasztetów, a także, a może przede wszystkim, deserów. W przeciwieństwie do klasycznych gruszek w occie, te w czerwonym winie są słodkie i w dodatku piękne!
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego, czy jak kto woli miód z mniszka, choć tak naprawdę to z miodem ma wspólny jedynie smak. Syrop z mniszka to słodka mikstura, która ma konsystencję podobną do lejącego, płynnego miodu, smak ma również podobny. Nadaje się na kanapki, a także jako dodatek do pierników czy innych ciast. Syrop z mlecza świetnie sprawdzi się także jako dodatek do herbaty, a jeśli macie ochotę, to możecie też na bazie tego syropu przygotować nalewkę.
W tym roku najbardziej smakują mi różnorodne „czatneje”, takie, w których wyczuwam słodycz i kwasek octu, pełne smaków, pełne aromatów i idealne do wielu dań. Dzisiejszy chutney z zielonych pomidorów to idealny dodatek do pasztetów i pieczeni. W porównaniu do chutneyu gruszkowego ten dzisiejszy jest mocniejszy i ma bardziej wyrazisty smak.
Lubicie keczup? To może tym razem przygotujecie go sami? :) Pyszny domowy ketchup z dojrzałych pomidorów. W wersji łagodnej lub ostrej. Gęsty i bardzo aromatyczny. Jesienią najłatwiej o dobre, niedrogie pomidory, a z nich można wyczarować najlepsze przetwory.
Pomidory na słodko? Czemu nie! W końcu to pyszne owoce. Dżem z pomidorów na słodko przywiozłam z Hiszpanii i odkąd go spróbowałam, wiedziałam, że dokładnie taki sam zrobię do swojej spiżarki. Dzisiaj właśnie przepis na słodki dżem z pomidorów, bo przecież pomidory nie muszą być tylko wytrawne!
„Czatneje” to moje ulubione jesienne przetwory, a wymyślanie nowych, apetycznych smaków sprawia mi ogromną przyjemność. Tym razem chutney gruszkowy. Idealny jako dodatek do serów pleśniowych, szczególnie tych o wyrazistym, intensywnym smaku i zapachu, jak gorgonzola. Ale będzie też pasować do mięs i wędlin, pieczona szynka z takim dodatkiem jest wyśmienita.
Wyobraźcie sobie, że rozpuściły się Wasze ulubione, najlepsze czekoladki z wiśniami… i tak właśnie smakuje dżem wiśniowy z czekoladą. :) Jak obłędnie słodkie czekoladki z nadzieniem wiśniowym, taka czeko-wiśnia. Jeśli lubicie, to możecie dodać do niego troszkę alkoholu, będziecie mieć czekoladki z wiśniowym likierem zamknięte w słoiku – świetny dodatek do deserów.
Zimą nie ma nic lepszego niż domowy sok z malin, taki prawdziwy. Bez dodatków, bez polepszaczy i bez innych owoców, same maliny. Taki domowy sok malinowy uwielbiam zalany gorącą wodą lub dodany do herbaty, będzie też świetnym dodatkiem do deserów. Teraz, gdy można kupić maliny dość tanio, nie czekajcie dłużej, biegnijcie na pobliski targ i wrzućcie do słoika maliny i cukier. Będzie pyszny sok!
Słońce zamknięte w słoiku, tak najlepiej można opisać dżem z dyni. Pyszny, lekko słodki, idealny do bułek, ale też jako dodatek do ciast. Jeśli nigdy nie jedliście dyniowego dżemu, to podpowiem, że smakuje jak połączenie duszonych jabłek i dżemu morelowego. Dżem z dyni możecie wzbogacić marchewką czy pomarańczą, albo dodając więcej wanilii. W każdej kombinacji jest pyszny. Smacznego.
Chutney to świetny dodatek do mięs, wędlin i serów, szczególnie tych pleśniowych, chociaż wzbogaci również smak sera żółtego. Dzisiejszy chutney śliwkowy to połączenie słodkich powideł śliwkowych z wytrawnym smakiem cebuli, lekkim octem i przyprawami. Całość jest rewelacyjna i z powodzeniem może zastąpić popularniejszą konfiturę z żurawiny. U nas robi furorę jako dodatek do kanapek na śniadanie oraz do kolacji z deską serów. Na święta chutney śliwkowy możecie podać też do pieczeni czy pasztetów.