Nauka gotowania

Strona 7 z 8

Podstawy gotowania, czyli bazowe przepisy a także pomocne wskazówki, by gotowanie było miłe i przyjemne. Zobaczcie jak kroić, jak gotować i jak kupować.

Wyrabianie drożdżowego ciasta

Wyrabianie ciasta drożdżowego jest bardzo istotne podczas przygotowania smacznych wypieków. Często je pomijamy, skracamy lub oddajemy maszynie. Dzisiaj w kilku krokach pokażę, jak dobrze wyrobić ciasto drożdżowe i czemu jest to ważne.

Idealne kruche ciasto – jak zrobić

Przygotowaliśmy dla Was poradnik dotyczący przygotowania idealnego kruchego ciasta. Pokazuję, jak zrobić kruche ciasto, co poradzić na kruszenie, a czego dodać, by ułatwić sobie wałkowanie. Kruche ciasto nie musi być trudne, jeśli będziecie przestrzegać kilku zasad i poświęcicie mu odrobinę uwagi.

Jak roztapiać czekoladę

Dzisiaj szybki poradnik dla stawiających pierwsze kroki w kuchni, tym razem sprawa dotyczy czekolady, a dokładniej topienia czekolady. Najlepiej topić czekoladę w kąpieli wodnej. Dzisiaj krótko właśnie na ten temat.

Kruszonka – jak zrobić

Uwielbiam kruszonkę na wszelkich ciastach. Czasem wolę bardziej maślaną, jak na chałce, a czasem taką sypką i chrupiącą, w jak najmniejszych kawałeczkach (idealna na drożdżowe ciasto z owocami). Dzisiaj podzielę się z Wami moim sposobem na najlepszą kruszonkę, a jeśli macie swój, to koniecznie napiszcie. :)

Jak wiązać pieczyste

Obiecałam przygotować krótki poradnik o tym, jak wiązać wszelkiego rodzaju pieczyste. Poniżej znajdziecie film z instrukcją krok po kroku pokazującą, jak wiązać schab, roladę mięsną, kiełbaskę czy galantynę przed upieczeniem. Mam nadzieję, że ułatwi (a przede wszystkim przyspieszy) Wam to przygotowanie własnych pieczystych.

Żurek i barszcz biały różnice

Te dwie zupy są często mylone ze sobą i wielu osobom trudno je rozróżnić, tym bardziej, że dodatkowo w różnych regionach podaje się każdą z tych zup troszkę inaczej. A jakie są różnice między żurkiem a białym barszczem? Przedstawiamy Wam te, na które znaleźliśmy najwięcej dowodów. Może też pochwalicie się swoimi sposobami podania? :)

Twaróg domowy

Przygotowanie twarogu naprawdę nie jest trudne, a taki twarożek ma zupełnie inny smak. W dodatku możecie sami decydować, czy wolicie bardziej słodki i delikatny, czy kwaskowaty, dodając odpowiednio więcej zsiadłego mleka. Domowy twaróg jest również idealny do serników. Jeśli tam, gdzie mieszkacie, macie problem ze zdobyciem prawdziwego twarogu, to radzę skorzystać właśnie z tego prostego przepisu.

Zsiadłe mleko

Zsiadłe mleko lubię podane z sadzonym jajkiem i ziemniakami. Kiedyś nastawienie zsiadłego mleka było prostsze, bo i mleko prosto „od krówki” nie było wielkim rarytasem. To nie znaczy, że nie można przygotować własnego zsiadłego mleka. Przetestowałam kilka rozwiązań i wniosek jest jeden: z każdego mleka można zrobić zsiadłe mleko. :)

Zakwas na żurek

Aromatyczny zakwas na żurek to podstawa udanej świątecznej zupy. Zakwas możecie kupić w butelce albo w torebce, ale najlepszy jest ten przygotowany w domu. Nastawienie zakwasu na żurek zajmie Wam pięć minut, a po 3–4 dniach będzie czekał na Was pachnący i aromatyczny zakwas. Najlepszy!

Luzowanie kurczaka z kości

Dzisiaj zajmiemy się kurczakiem, a dokładniej luzowaniem kurczaka z kości. Na pozór mało przyjemna czynność, ale przy odrobinie wprawy w kilkanaście minut kurczak jest bez kości i można zaskoczyć gości (nie będą musieli szukać kostek).

Ciasto francuskie – krok po kroku

Zachęcam Was do przygotowania własnego ciasta francuskiego. Daje niesamowite możliwości, a nie jest takie trudne, raczej po prostu wymaga cierpliwości. Przygotowałam krótki instruktaż, jak zrobić ciasto francuskie – krok po kroku.

Bulion. Wywar warzywny i mięsny

Jeśli w przepisie widzicie „dodaj bulion” lub „dodaj wywar warzywny lub mięsny”, to zamiast przygotowywać taki z kostki lub podpierać się gotowymi, lepiej zrobić go samemu. Wywar można też zrobić na zapas i zamrozić. Każda zupa przygotowana na domowym wywarze jest o wiele smaczniejsza. :)

Tajska czerwona pasta curry

Dzisiaj zabieram Was w aromatyczną podróż. Przygotujemy czerwoną pastę curry, bardzo aromatyczną i ostrą, a przede wszystkim bardzo smaczną. Oczywiście, taką pastę możecie kupić w sklepie, warto jednak chociaż wiedzieć, co wchodzi w jej skład, a jeśli macie chwilę, to radzę też zrobić taką pastę w domu.

Jak lepić pierogi

Zebrałam w jednym miejscu wszystko, co musicie wiedzieć o robieniu pierogów. Przygotowanie pierogów nie jest trudne, a może nasz krótki przewodnik zachęci Was do zrobienia własnych. Mam kilka sposobów na ciasto pierogowe, ulubione farsze do pierogów i sposoby lepienia pierogów. Jeśli Wy macie swoje własne, to koniecznie się nimi podzielcie. :)

Zakwas – jak zrobić

Przygotowanie zakwasu na chleb wcale nie jest trudne. Przygotowałam instruktaż jak zrobić zakwas, jak się nim opiekować. Oczywiście, kiedy robiłam swój pierwszy zakwas to bałam się, że jego zrobienie będzie trudne, a opieka nad nim kosmiczna. Ale tak wcale nie jest. To całkiem sympatyczny przyjaciel :)

Grzanki pieczone

W przygotowaniu grzanek nie ma nic trudnego. Czasem robię grzanki smażone na maśle, a czasem takie, jak te, pieczone. I jedne, i drugie zajmują niewiele czasu, chociaż te pieczone nie wymagają w ogóle uwagi. Pieką się i już.