Podstawy gotowania, czyli bazowe przepisy a także pomocne wskazówki, by gotowanie było miłe i przyjemne. Zobaczcie jak kroić, jak gotować i jak kupować.
Lubicie mango? Dla mnie ma dość mocny smak, lubię je szczególnie jako dodatek do mięs czy jako dekorację deserów. A dzisiaj pokażę Wam, jak kroić mango i jak wybierać mango w sklepie, by owoc był smaczny. Jeśli szukacie pomysłów na mango, to ja polecam pulpeciki z mango (pyszne) oraz mocny w smaku sernik.
Podobno najlepsze kasztany są w Paryżu… ale pokażę Wam, jak przygotować pieczone kasztany jadalne w domu. To bardzo proste, a na chłodne jesienne dni to wymarzona przekąska. Kasztany jadalne mają słodki, delikatny smak, który troszkę przypomina ziemniaki lub ich słodką odmianę – bataty. Jesienią kasztany można kupić w prawie każdym sklepie, nie są to takie kasztany, jakie kojarzycie z parków, te jadalne mają troszkę inny kształt, są mniejsze i mają cieńszą łupinkę, a przede wszystkim słodki smaku.
Dzisiaj poradnik o tym, jak kroić cebulę. Za pomocą kilku ruchów i odpowiednich nacięć szybko pokroicie każdą cebulę w bardzo drobną kostkę. A przy okazji znacznie mniej będziecie przy tym płakać. Połowa sukcesu przy krojeniu cebuli to dobry, ostry nóż, a reszta to tylko kwestia nacięć. Nawet nie trzeba dużo wprawy, ta przyjdzie z czasem i sami zobaczycie, że będziecie kroić cebulę niemal tak, jak najlepsi szefowie kuchni. ;-) Jeśli nie chcecie kroić cebuli w drobną kostkę, tylko w piórka, to wystarczy, że pominiecie kilka ruchów.
Dobrze przygotowana ośmiornica jest pyszna! Ma delikatne mięso i jest świetnym dodatkiem do różnych sałatek, smakuje też dobrze podana z pieczonymi ziemniaczkami. Możecie zrobić pulpo a la gallega, czyli ośmiornicę na sposób galicyjski, z ziemniaczkami na sałacie.
Dzisiaj krótki poradnik o czyszczeniu wątróbki. Najdelikatniejszą wątróbką jest wątróbka drobiowa, to tę lubię najbardziej, ale z każdą inną należy postępować podobnie. Oczyszczamy z nieciekawych błonek i „żyłek”. Zostawiamy tylko różowe mięso. Najłatwiej oczyścić wątróbkę poprzez rozcięcie jej w najwęższym miejscu. Macie swoje sposoby? Zostawcie koniecznie komentarz. :)
Formowanie, czy może lepiej składanie chleba czy słodkich drożdżowych wypieków, to jeden z ważniejszych etapów przygotowania pieczywa czy drożdżówek. Od ładnego złożenia zależy nie tylko końcowy wygląd, ale też to, czy chleb ładnie urośnie w górę, a nie rozpłaszczy się na boki. Czytając Wasze komentarze, wiem, że często macie problem z tym, że chleb czy bułka nie trzymają „fasonu”, dlatego dzisiaj podpowiadam, jak złożyć chleb, aby ładnie piął się do góry i cieszył oko. :)
Zanim pokażemy przepisy na małże, to proponuję krótki poradnik o ich czyszczeniu i przygotowaniu. Jak czyścić małże, po czym poznać, że są świeże i jak je potem przygotować? O tym dzisiaj. Skupimy się głównie na mulach. Pamiętajcie, że we wszystkich przepisach możecie świeże małże zastąpić mrożonymi. Te są zazwyczaj obgotowane już w otwartych muszlach lub w ogóle z nich wyjęte. Jeśli jednak macie możliwość, to kupcie świeże, moim zdaniem są smaczniejsze. ;)
Bób kojarzy mi się z dzieciństwem, z beztroskimi wakacjami u Babci i ogromnymi miseczkami ugotowanego bobu. Babcia zawsze wiedziała, jaki bób lubię najbardziej, ja gustuję w tym młodym, jeszcze śliskim, który ładnie wyskakuje z łupinek, a moja Babcia wolała ten mączny.
Bardzo często pytaliście, czy można zrobić kruche ciasto bez jajek. :) Odpowiadam – można. Dzisiaj taki właśnie przepis na kruche bez jajek, a jednocześnie genialnie smaczne. Kruche, chrupiące i w sam raz do tart, mazurków czy quiche. Gorąco Wam polecam.
Uwielbiam piec serniki, przepyszny, klasyczny wiedeński, rozpływający się w ustach krówkowy czy delikatny sernik nowojorski. Niektóre serniki można piec bez spodów, do innych polecam spód z ciasteczek, a jeszcze inne są najlepsze na klasycznym kruchym spodzie. Dzisiaj przepis na najlepszy kruchy spód do sernika. Taki spód radzę zapiec przed nałożeniem masy serowej, dzięki czemu pozostanie kruchy i nie nasiąknie wilgocią od sera. Dodatek proszku do pieczenia sprawia, że jest lekko puszysty.
Dzisiaj krótki poradnik na temat przygotowania idealnej rolady. W komentarzach często piszecie o różnych problemach z roladami, postanowiłam zebrać na wszystkie odpowiedź w jednym miejscu. Mam nadzieję, że pomoże Wam to przygotować idealną roladę.
Pamiętam, że wiele lat temu moja pierwsza przygoda z tartą była totalną katastrofą. :) Teraz robienie tart i quiche sprawia mi niesamowitą frajdę. Przygotowałam dla Was krótki poradnik na temat przygotowania idealnej tarty. Zebrałam informacje i różne rady, które spisywałam sobie, przygotowując kolejne kruche wypieki.
Tym razem kolejny, po niezawodnym kruchym cieście na quiche, przepis na kruche ciasto bazowe. To dzisiejsze sprawdzi się do ciasta, ciastek i tart. Lubię je za to, że jest z całym jajkiem i nie muszę kombinować, co zrobić z pozostałym białkiem, jak to ma miejsce przy klasycznych kruchych wypiekach.
Quiche to rodzaj tarty, zazwyczaj wytrawnej, zalanej kremem na bazie jajek oraz najczęściej śmietanki i mąki. Całość zapieczona. Ważne, by spód do quiche był nie tylko kruchy, ale też stabilny, by po zapieczeniu tarta nie zmiękła i ładnie trzymała swoją formę. Dzisiaj najlepszy przepis na kruchy spód do quiche, ale też słodkich tart – wystarczy, że dodacie troszkę cukru pudru.
Jestem ogromną fanką serników, potrafię wejść do kuchni i za jednym razem zrobić kilka, bo nie mogę zdecydować się na jeden konkretny. Uwielbiam wymyślać smaki serników, ale czasem wybieram po prostu klasyczny sernik, który pamiętam z domu rodzinnego, taki jak sernik wiedeński. Przygotowałam dla Was dzisiaj poradnik na temat idealnego sernika.
Dobre połączenia smakowe to trudny temat, bo czy jest coś takiego, jak idealny duet smaków? Jedno danie nam posmakuje, a inne wcale, chociaż będą tacy, którzy się nim zachwycą. Dzisiaj przygotowałam poradnik o przychodzących mi na myśl połączeniach smakowych w daniach mięsnych. Jak dobierać przyprawy do różnych rodzajów mięs, czy warto trzymać się schematów czy lepiej czasem poeksperymentować?