Podstawy gotowania, czyli bazowe przepisy a także pomocne wskazówki, by gotowanie było miłe i przyjemne. Zobaczcie jak kroić, jak gotować i jak kupować.
Pomysł na efektowną dekorację z karmelu – siatkę z karmelu, czyli słodką klatkę do dekoracji ciast czy lodów. Taką dekoracją z karmelu możecie też ozdobić tort (np. rewelacyjny tort chałwowy). Przygotowanie jej nie zajmuje wiele czasu, ale przyda Wam się termometr (ułatwia pracę), choć i bez niego dacie radę (na filmie widać dokładnie kolor karmelu itd.).
Dzisiaj krótki poradnik dla tych z Was, którzy nie mają kuchennego termometru albo chcą więcej poeksperymentować w kuchni. Tym razem o karmelu, a dokładniej o temperaturze karmelu. Czyli, jak przygotować karmel do nitki oraz karmel hard crack, który nada się do robienia nugatu lub pańskiej skórki.
Poradnik o tym, jak samodzielnie przygotować pierścienie cukiernicze. Takie pierścienie możecie zrobić z pleksi, folii aluminiowej lub papieru do pieczenia. Za to w gotowych pierścieniach przygotujecie fantastyczne desery, np. jocone cake, czyli piękny deser na biszkopcie ze wzorkiem.
Uwielbiam piec serniki i wymyślać nowe smaki, często do serników, czy to pieczonych (jak sernik krówkowy, który uwielbiacie), czy na zimno (jak ten prosty sernik z galaretką) dodaję przyprawę do sernika. To taki mix przypraw i dodatków, który zastępuje mi różne sztuczne aromaty. Dzisiaj przepis na domową przyprawę do sernika.
Masę makową kupujecie czy robicie sami? Radzę zrobić ją w domu, to bardzo proste, a taka masa jest smaczna i bez sztucznych dodatków. Przy okazji możecie zrobić masę makową pełną bakalii. Ja właśnie taką masę, w której jest dużo suszonych owoców i orzechów, lubię najbardziej. Wtedy makowiec czy kluski z makiem zyskują na smaku. A że u mnie w domu zawsze na stole gości i jedno, i drugie, to i masę makową staram się przygotować najlepszą.
Moje szafki pękają już w szwach od nadmiaru form do pieczenia, a tu mam ochotę upiec ciasto w kształcie… serca, albo gwiazdki, albo… też tak czasem macie? Znalazłam na to sposób, wystarczy samodzielnie zrobić formę do ciasta! To bardzo proste! Wystarczy folia aluminiowa i 5 minut, a wyczarujecie formę do pieczenia.
Krótki poradnik o równym wykładaniu formy do pieczenia za pomocą papieru. W ten sposób wyłożonej formy nie smaruję tłuszczem, ułatwia to również wyjęcie upieczonego ciasta. W sumie w wykładaniu formy do ciasta papierem do pieczenia nie ma nic trudnego, ale chcieliście bym pokazała jak zrobić to równo, tak, by ciasto nie uciekło pod papier (ważne przy rzadszych ciastach) a także przy chlebach.
Niezmiennie korzystam z dwóch sprawdzonych przepisów na ciasto na pierogi, jeden to przepis mojej Babci na klasyczne ciasto pierogowe z dodatkiem jajka, a drugi to bez jajka, za to z wrzątkiem. Dzisiaj przepis na ciasto na pierogi, takie klasyczne. Moim zdaniem chyba nawet lepsze od tego z wrzątkiem, chociaż dość często zmieniam zdanie w tej kwestii. Obydwa uważam za rewelacyjne. :)
Poradnik o pieczeniu ciast, z Waszych komentarzy wiem, że miewacie problemy z ustawieniami piekarnika, więc ja dzisiaj podpowiadam, co zrobić, gdy ciasto opada, gdy pojawia się zakalec i jak piec ciasta, by były idealne. Na pewno przyda się to tym z Was, którzy dopiero zaczynają pieczenie i gotowanie, a wszystkich zapraszam też do zostawiania swoich rad. Stwórzmy fajny, duży poradnik o pieczeniu. :)
W jednym miejscu zebrałam wszystkie porady na temat dekoracji cupcake, babeczek, muffinów. Pokazuję kilka sposobów dekoracji, a Wy możecie pokusić się o kolejne. Cupcake to babeczki wielkości filiżanki, robią furorę przede wszystkim ze względu na wygląd. W Stanach to właśnie dzięki pięknym dekoracjom zdobyły popularność razem z drugim smakołykiem – cake pops.
Święta kojarzą mi się z zapachem pomarańczy, moja Mama zawsze gotowała dużo skórki pomarańczowej i pakowała potem do słoików. Jako mała dziewczynka nie przepadałam za kandyzowaną skórką pomarańczową, ale uwielbiałam zapach, który towarzyszył jej przygotowywaniu. Bo jest to zapach apetyczny, tak mógłby zawsze pachnieć mój dom – słodką, gotowaną skórką pomarańczową. Kiedy w garnku gotuje się skórka pomarańczowa, a w kuchni roznosi się jej aromat, to mam natychmiast ochotę piec piernik, zrobić karpia i lepić babcine pierogi z kapustą i grzybami. :)
Uwielbiam zapach wanilii, zawsze kojarzy mi się ze świętami i najlepszym sernikiem. :) Przygotowanie domowego cukru waniliowego jest bardzo proste, a co więcej, możecie go przygotować naprawdę sporo i przechowywać w szczelnym słoiczku.
Bardzo często zadajecie mi pytanie, jak ubijać śmietanę i jak sobie poradzić z bitą śmietaną, kiedy się zwarzy. A śmietana lubi się warzyć w kilku przypadkach. Zebrałam wszystkie porady w jednym miejscu, wszystkie przetestowałam, ba! nawet specjalnie zwarzyłam dla Was śmietanę, by potem ją odratować. :) Wszystko się da. Ale zacznę od kilku rad o tym, jak dobrze ubić śmietanę i co zrobić, by jednak się nie zwarzyła.
Świeża wanilia to idealny dodatek do deserów (np. panna cotta), ciast, serników, a także mięs. Wanilię kupuje się w strąkach, które powinny być miękkie i intensywnie pachnieć wanilią. Wanilia powinna być szczelnie zapakowana (!), bo inaczej obeschnie i straci swój aromat. W tym poradniku zobaczycie, jak wyjąć ziarenka wanilii.
Świeży ananas jest o wiele lepszy i bardziej aromatyczny niż ten z puszki. Kupując ananasy, zwróćcie uwagę na kilka rzeczy – jak skórka czy liście, dzięki temu wybierzecie owoc naprawdę smaczny. Świeży ananas to dobry dodatek nie tylko do deserów czy sałatek, ale również do dań mięsnych. Z deserów polecam sałatkę owocową, a z dań wytrawnych kurczaka słodko-kwaśnego.