Kuchnia włoska

Strona 3 z 4

Włoska kuchnia jest jedną z najpopularniejszych kuchni europejskich. Pizza, lasagne czy spaghetti kojarzy każdy. Nie można jednak zapominać o ravioli (do tych malutkich pierożków z ciasta makaronowego mam słabość), risotto czy zniewalającym deserze panna cotta.

Bustrengo – ciasto z jabłkami

Bustrengo to jabłkowe ciasto z okolic Bolonii, popularne również w San Marino. Zresztą kuchnia San Marino jest dość podobna do włoskich smaków. Ciasto jest wilgotne, ba! Przy pierwszym spotkaniu można mieć wrażenie, że to wielki zakalec. Na szczęście nic bardziej mylnego. Bustrengo to po prostu mokre ciasto pełne jabłek, przygotowane na bazie kukurydzianej kaszy.

Focaccia

Pyszne włoskie pieczywo, na pograniczu z pizzą. Ja uwielbiam maczać focaccię w oliwie z ziołami. Mogą to być zarówno zioła suszone, jak też świeże, kiedy oliwa już zdążyła złapać ich lekki aromat. Focaccia to też świetny „materiał” na kanapki. Puszysta, miękka i pachnąca, sprawdza się w tej roli znakomicie. Wystarczy, że przetniecie ją w poprzek, a do środka włożycie całą masę dodatków i macie pyszne kanapki.

Tiramisu

Tiramisu to jeden z popularniejszych deserów włoskich, a nawet odważę się powiedzieć, że to też jeden z najlepszych deserów na świecie. Dzisiaj zapraszam Was na najbardziej klasyczne tiramisu, na bazie kremu z jaj (wyparzonych, nie musicie się obawiać) oraz prawdziwego włoskiego serka mascarpone. Pycha! Ach, i oczywiście na bazie biszkoptów savoiardi (domowych lub kupnych).

Wątróbka po wenecku

Fegato alla veneziana, czyli wątróbka po wenecku. Przypomina w zasadzie wątróbkę, jaką lubię najbardziej, czyli smażoną z cebulką, która podczas podsmażania robi się lekko słodka. Wątróbkę po wenecku przygotowuje się podobnie, choć dodaje się białe wino i to ono daje końcowy, lekko wytrawny smak. Zachęcam Was do spróbowania.

Polenta

Polenta to popularny we Włoszech dodatek do dań, może zastępować np. ziemniaki, w tym puree. Kiedyś polenta była przygotowywana w niektórych rejonach z mąki kasztanowej, teraz głównie z mąki lub kaszki kukurydzianej. Co ciekawe, znana jest również w Słowenii, choć tam częściej jako gryczany odpowiednik przygotowywany na bazie mąki gryczanej.

Savoiardi. Biszkopty ladyfingers

Lubicie biszkopty? Ja mam słabość do podłużnych, oprószonych cukrem. Dzisiaj savoiardi, czyli właśnie podłużne biszkopty znane na całym świecie. Oczywiście, można je kupić, ale jeśli macie ochotę, to radzę Wam zrobić. Takie biszkopty są pyszne i mogą być potem bazą do różnych deserów. :)

Carpaccio

Carpaccio to danie kuchni włoskiej. W wersji oryginalnej to cieniutkie plasterki polędwicy wołowej polane oliwą i posypane twardym, aromatycznym serem. Danie wywodzi się z Wenecji, z lokalu Harry’s Bar, a swoją nazwę podobno zawdzięcza obrazowi autora o nazwisku Carpaccio.

Frittata z papryką

Frittata to danie podobne do omletu, na pograniczu z jajecznicą, to świetny pomysł na śniadanie lub kolację. Dzisiaj frittata z papryką (różnokolorową), ale do tego dania możecie wrzucić dosłownie wszystko. Jeśli jesteście głodni, a w lodówce macie niewiele, to i tak spokojnie przygotujecie frittatę.

Focaccia z kaparami i chorizo

Jeśli macie ochotę na pyszne, aromatyczne danie, to polecam pyszną focaccię z kaparami i chorizo. To świetna alternatywa dla pizzy, a do środka możecie włożyć dowolne nadzienie. Chociaż… jeśli macie ochotę na coś aromatycznego, to polecam tę sprawdzoną wersję: chorizo, kapary i anchois. Pycha.

Sałatka Caprese

Rewelacyjna włoska sałatka Caprese to idealny pomysł na przekąskę w ciągu dnia. Ja ją uwielbiam. Sałatka Caprese jest nie tylko pyszna, ale i przepis na nią jest bardzo prosty. Dodatkowo możecie ją doprawiać ulubionymi ziołami czy octem, by jeszcze bardziej podkreślić smak pomidorów, mozzarelli i bazylii.

Kurczak po myśliwsku

Rewelacyjne danie! Bardzo aromatyczny kurczak, najpierw marynowany w czerwonym winie, a potem zapiekany w pysznej zalewie. Kurczak po myśliwsku swoim aromatem przypomina mi trochę żeberka ostre, które bardzo lubimy. Najlepiej smakuje podany z ugotowanymi ziemniakami, ale równie dobrze możecie podać do niego ziemniaki pieczone.

Bruschetta

Dzisiaj przekąska z kuchni włoskiej, czyli aromatyczna bruschetta. To aromatyczne grzanki, w tej wersji z pomidorkami, czosnkiem i ziołami. Po prostu pyszne. Jeśli lubicie aromat czosnku, to dodatkowo bagietkę możecie natrzeć czosnkiem, ja posypałam lubczykiem, więc na walentynkową kolację jak znalazł. :)

Lesso rifatto

Danie prosto z Florencji, które robi się z gotowanego mięsa wołowego – lesso rifatto. To jedna z tych potraw, które możecie zrobić z resztek na przykład po gotowaniu rosołu. Jest to danie o lekkim posmaku słodkiej cebuli. Bardzo, bardzo smaczne.

Ravioli szpinakowe z ricottą

Miałam okazję jeść te „pierożki” w jednej z knajpek z włoskim menu, a potem zrobiłam identyczne w domu. A może nawet jeszcze lepsze. :) Ravioli szpinakowe z ricottą podane z masełkiem i posypane aromatycznym parmezanem oraz świeżą, pachnącą bazylią to zdecydowanie to, co lubię. Zresztą pomysł z tym masełkiem jest taki prosty, a taki fajny.

Gnocchi

Włoskie kluseczki, podobne do naszych kopytek. W tej wersji – najprostsze, z ziemniaków, z dodatkiem startego parmezanu. Podałam je posypane podsmażoną na maśle bułeczką. Oczywiście, możecie je podać z dowolnym sosem albo jako dodatek do mięsa, ale i same w sobie są pyszne.

Zupa z pomidorów i chleba

Pappa al pomodoro, czyli po włosku po prostu zupa z chleba i pomidorów. I wcale nie smakuje jak polska pomidorówka, oj nie. Jest inna. Ma bardzo intensywny smak, jest aromatyczna, z nutą pysznej oliwy z pierwszego tłoczenia i podpiekanych pomidorków koktajlowych. Szczerze mówiąc, jest rewelacyjna. :)