Kluski i makarony

Strona 2 z 2

Domowe kluski smakują najlepiej. Śląskie kluseczki, kopytka czy kluski lane są wyjątkowo dobre, a często o nich zapominamy. Postaramy się również pokazać jak robić domowy makaron.

Kładzione kluski ziemniaczane

Dzisiaj coś z ziemniaków. Były już kryzysowe kluski ze śmietaną przygotowane w zasadzie z niczego, a dzisiaj kładzione kluski ziemniaczane. Idealne do sosów, z kawałkiem mięsa. Świetnie sprawdzą się z pieczoną szynką w sosie grzybowym. Proste, tanie i sycące.

Czekoladowe gniazdka makaronowe

Słodkie, małe co nieco dla małych i dużych, czyli czekoladowe gniazdka makaronowe ze słodkimi jajeczkami, przygotowanymi z lukru plastycznego albo masy marcepanowej. Jeśli na święta nie chcecie robić kolejnego mazurka, to proponuję takie czekoladowe smakołyki. Przygotowanie nie zajmie Wam wiele czasu, a najbliżsi na pewno będą zachwyceni.

Kluski na śmietanie

To takie kluski z niczego, bo wystarczy troszkę mąki, śmietany i… już! Kluseczki na śmietanie są delikatne, idealne do mięs albo po prostu polane rozpuszczonym masłem z bułką tartą. Jeśli nie macie w domu ani jajek, ani ziemniaków, by zrobić kluski ziemniaczane, to możecie zrobić takie szybkie, kryzysowe kluseczki na śmietanie. :)

Gnocchi

Włoskie kluseczki, podobne do naszych kopytek. W tej wersji – najprostsze, z ziemniaków, z dodatkiem startego parmezanu. Podałam je posypane podsmażoną na maśle bułeczką. Oczywiście, możecie je podać z dowolnym sosem albo jako dodatek do mięsa, ale i same w sobie są pyszne.

Makaron cienki

Makaron domowy, cienki, idealny na przykład do rosołu. Jego zrobienie wymaga niewiele czasu, ale przydaje się do tego chociażby prosta maszynka, która ułatwia wałkowanie, a potem cięcie makaronu na wąskie paseczki.

Domowy makaron szpinakowy

Miałam ochotę na zielony makaron, można oczywiście taki kupić, ale można też zrobić. Mój szpinakowy makaron domowy wyszedł super. Delikatny, bardzo zielony, na talerzu prezentował się wyśmienicie. I choć smaku szpinaku nie czuć, to dla samego koloru warto go zrobić.

Makaron wstążki. Tagliatelle domowe

Zasmakowałam w domowym makaronie. A posiadanie maszyny ułatwiającej wałkowanie jeszcze bardziej mnie do tego zachęca. Ciasto na makaron, to na bazie jajek, jest dość sztywne, przynajmniej jak dla mnie, i trudniej się je wałkuje niż inne (chociażby pierogowe). Bez maszyny szło mi opornie, chyba, że z pomocą przychodziły męskie ręce ;-), ale ta maszyna jest całkiem fajna. To nie jakieś techniczne cudo, tylko proste wałki na korbkę. Proste i fajne. :)

Domowy makaron – łazanki

Do tej pory uważałam, że osoby robiące makaron w domu to szaleńcy. Przecież wszystko można kupić w sklepie, a już na pewno makaron czy kluseczki. No właśnie, wcale zdania nie zmieniłam, chciałam Wam tylko powiedzieć, że oszalałam. :) Zrobiłam domowy makaron, a dokładniej łazanki. Gorzej, to mi się spodobało!

Kluski śląskie

Pyszne, proste i polskie. Zupełnie zapominamy o smakach z naszej polskiej kuchni. Wszędzie spaghetti, tagliatelle i penne… a kto pamięta o pysznych kluskach? Dajmy na to kluski śląskie. Ich zrobienie zajmuje 20 minut, a smaku nie da się porównać z jakimkolwiek makaronem czy kupnymi kluskami. Oczywiście, sama zajadam się włoskimi makaronami, ale sięgając po nasze kluski, zawsze czuję to samo pyszne zaskoczenie.