Kluski i makarony

Domowe kluski smakują najlepiej. Śląskie kluseczki, kopytka czy kluski lane są wyjątkowo dobre, a często o nich zapominamy. Postaramy się również pokazać jak robić domowy makaron.

Knedle bezglutenowe

Okazuje się, że jedzenie bez glutenu wcale nie musi być suche, papierowe itd. Nie wiem czemu, ale przez wiele lat tak myślałam. Może to w powodu kupnych bezglutenowych chlebów? Nie wiem. W każdym razie tym razem przepis na knedle bezglutenowe. Miałam wielką ochotę na knedle.

Marchewkowe kluski

Tym razem kluseczki, które polubią również dzieci, głównie dlatego, że są to kluski kolorowe. Marchewkowe kluski są świetne i proste do zrobienia, tak naprawdę to taka wariacja na temat klusek śląskich. Nie bój się eksperymentować, bo to prosty przepis.

Bezglutenowy makaron szpinakowy (zielony)

Czaderski bezglutenowy makaron szpinakowy (o cudnym zielonym kolorze), który musisz zrobić :) jest świetny! Pasuje do dań, w których używa się zwykłego makaronu, zresztą, jeśli nie musisz unikać glutenu to możesz wybrać mąkę pszenną czy orkiszową.

Kluski śląskie ze szpinakiem

Jeśli masz dzieci to spodoba Ci się pomysł na kluski śląskie ze szpinakiem, czyli zielone (ufoludkowe) kluski, które z chęcią zje dziecko. Ja uwielbiam barwić (w sposób naturalny) kluski, fajnie wyglądają na talerzu, a dzieci z przyjemnością je zjadają.

Tradycyjne kluski śląskie

Uwielbiam kluski śląskie, dzisiaj przepis na tradycyjne kluski śląskie, czy jak wolisz kluski z dziurką. U mnie w domu bardzo często robiło się kluski śląskie, najczęściej jako dodatek do różnych mięs. Mistrzem klusek śląskich jest mój tato, on uwielbia je toczyć i w każdym robić dziurkę.

Domowe zacierki

Przepis na domowe zacierki. Robisz zacierki? Chcesz zrobić domowe zacierki? To jest to idealny przepis. Gdy byłam mała moja babcia potrafiła w kilka sekund wyczarować zacierki, turlała między palcem wskazującym a kciukiem maleńkie kuleczki, wrzucała je na gorącą wodę i szybko dodawała nam do mleka.

Kluski śląskie z burakami

Przepis na kluski śląskie z buraczkami, czyli różowe kluski, idealne nie tylko dla dzieci. Kluski śląskie z buraczkami robię, gdy chcę urozmaicić posiłek, przyznaj, że wyglądają super

Pyzy ziemniaczane

Jak zrobić pyzy ziemniaczane? Dzisiaj klasyczne pyzy z ziemniaków, bez dodatku jajka. Proste i smaczne. Ich przygotowanie nie jest trudne, a tego typu kluski są świetnym dodatkiem do dań nie tylko mięsnych, ale też mogą stanowić samodzielne danie.

Lane kluski

Uwielbiam lane kluski, to dla mnie wspomnienie dzieciństwa! Zupa mleczna z lanymi kluskami czy rosół z lanymi kluskami – to jest smak inny niż wszystkie. Aż dziwne, że teraz tak rzadko robię dla dzieci lane kluseczki, bo przecież ich przygotowanie jest bajecznie proste.

Miękkie kluski ziemniaczane

Delikatne kluski ziemniaczane, typowo polskie, przypominają kopytka choć są od nich bardziej miękkie i… brzydsze. To ostatnie nie jest jednak wadą. Kluski ziemniaczane do świetny dodatek do mięs, ale mogą z powodzeniem być samodzielnym daniem. Podane z owocami, cukrem, śmietaną smakują „jak u babci” :)

Kopytka z dyni

Czy kopytka mogą być nie z ziemniaków? Mam dla was kopytka z dyni, czy jeśli wolicie kluski z dyni, które wyglądają jak kopytka. Mają piękny, pomarańczowy kolor, a jeśli macie dzieci to na pewno będą tym faktem zauroczone.

Kopytka najlepsze

Przepis na kopytka, pyszne polskie kluski z ziemniaków. To klasyczny przepis na ciasto na kopytka. Takie kluski możecie podać z cukrem (tak jadało się je u mnie), albo z sosem grzybowym, polane masłem, bułką tartą. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Hałuszki podlaskie

Hałuszki z okolic Białowieży to zupełnie inne hałuszki niż podhalańskie. Dzisiaj pokażę wam te pierwsze, w dodatku hałuszki podlaskie podam na słodko w formie deseru. W oryginale hałuszki to takie kluseczki ziemniaczane (przypominające kopytka), które wypieka się w piecu. Ale można w knajpach dostać również smażone kluseczki, które smakują pysznie!

Makaron z kurkami i kurczakiem

Aromatyczny makaron z kurkami i kawałkami kurczaka, w delikatnym śmietankowym sosie. Proste, a jednocześnie fantastyczne, jesienne danie. Do kurek mam słabość, zawsze kojarzą mi się z mazurami, gotowanymi na kuchence prostymi daniami czy chociażby jajecznicą z ich dodatkiem.

Leniwe

Leniwe pierogi czy leniwe kluski? Jak się je u Was nazywa? Przyznam, że nie wiem, skąd wzięło się określenie leniwe pierogi, bo przecież z tradycyjnymi pierogami mają niewiele wspólnego. U mnie to po prostu leniwe. Proste, szybkie i jedyne w swoim rodzaju.

Masa makowa

Masę makową kupujecie czy robicie sami? Radzę zrobić ją w domu, to bardzo proste, a taka masa jest smaczna i bez sztucznych dodatków. Przy okazji możecie zrobić masę makową pełną bakalii. Ja właśnie taką masę, w której jest dużo suszonych owoców i orzechów, lubię najbardziej. Wtedy makowiec czy kluski z makiem zyskują na smaku. A że u mnie w domu zawsze na stole gości i jedno, i drugie, to i masę makową staram się przygotować najlepszą.