Chciałam zrobić pyszne zdrowsze ciasto. Bezglutenowe, bezmleczne, bez cukru. W ostatniej chwili podkusiło mnie coś by dodać marcepan :) I może nie jest już tak małokaloryczne, ale i trochę zdrowsze a poza tym wierzcie mi, jest obłędnie smaczne i musicie je zrobić. Bez dwóch zdań.
Coś pysznego dla małych i dużych, choć u nas szczególnie dla najmłodszych domowników. Przepyszne placuszki bananowe bezglutenowe. Nie ma tu mąki, nie smaży się ich na tłuszczu (choć odrobina jest w składzie, bo z dobrego oleju nie należy rezygnować).
Czy zdrowsze znaczy mało smaczne? Otóż nie :) Dzisiaj przepyszne amarantusowe kulki daktylowe. Bez mleka, bez cukru, bez pieczenia, bez glutenu. Dobre również dla młodszych domowników. U nas okazały się hitem i powiem Wam jedno – zrobiłam ich za mało!
Zdrowsza, bardziej sycąca alternatywa dla zwykłych naleśników, które uwielbiam. Naleśniki gryczane najbardziej nam smakują z nutellą (tak, mniej zdrowo), ale są też pyszne z twarożkiem, z dżemem czy wytrwanie ze szpinakiem i fetą.
Ciasta jaglane, które robię, są zazwyczaj sycące, ciężkie. A dzisiaj mała odmiana, biszkoptowe ciasto jaglane, czyli biszkopt w zdrowszej wersji. Zastanawiałam się, jak wyjdzie taki biszkopt, wcześniej korzystałam z mąki migdałowej czy ziemniaczanej, więc wiedziałam, że można.
Tym razem coś zdrowszego, przepyszne babeczki gryczane z kremem. Jeśli ktoś chce bardzo zdrowo to pomija krem i nadzienie z nutelli :) Tak czy tak są przepyszne, przygotowałam je z mąki gryczanej, są bezglutenowe, bezmleczne (poza kremem) i bez cukru (poza nadzieniem i kremem).
Długo szukałam pomysłu na śniadanie dla najmłodszych, które będzie się dało zapakować i wziąć ze sobą. Nadziewane ruloniki jaglane są nie tylko sycące, ale też bardzo zdrowe. Moje dziecko zjadło je z apetytem, ale jestem pewna, że i starszym posmakuje jako drugie śniadanie do szkoły.
Ostatnio robię mniej zwykłych ciast a więcej jaglanych wypieków. Wszystkim nam smakują, można zaskoczyć gości i w dodatku są zdrowsze. Tym razem ciasto jaglane z rabarbarem i malinami, czyli idealne na lato. Zrobiłam je na bazie kaszy jaglanej i mleka roślinnego. Składniki łatwo dostępne więc do dzieła!
Polubiliśmy kasze jaglaną do tego stopnia, że pojawia się niemal codziennie w naszej kuchni. Jest świetnym zastępstwem dla zwykłej jasnej mąki, w dodatku o ile zdrowszym i bardziej sycącym! Tym razem jaglane naleśniczki, czyli coś pomiędzy pankejkami i naleśnikami. Niewielkie, ale sycą, jak normalne naleśniki. U nas jadane na wytrawnie i słodko.
Przepyszne ciasto na bazie kaszy jaglanej, jaglany jabłecznik. Bez jajek, bez mleka, bez mąki. Zdrowe, smaczne i sycące. Znika niesamowicie szybko, chętnie jedzą je również dzieci, jest po prostu świetne. Robiłam kilka podejść pod to ciasto, by wyszło idealnie i by Wam nie sprawiło problemu, w końcu dopracowałam recepturę na jaglany jabłecznik, więc do dzieła!
Polubiłam jaglane ciasta do tego stopnia, że goszczą u nas niemal codziennie a ja wymyślam kolejne fajne połączenia. Dzisiaj jaglany murzynek, czyli świetne ciasto, na które każdy się skusi. Wcale nie czuć kaszy, a jest sycące, zdrowsze i nieziemsko smaczne. To takie ciasto łączące brownie i murzynka, jest dość czekoladowe, ale lżejsze niż brownie właśnie.
Propozycja na zdrowszy wypiek. Babeczki jaglano-bananowe, czyli słodkości bez mąki i bez jajek, sycące (bo z kaszą jaglaną) i nieziemsko smaczne. To mój pomysł na babeczki wiosenne czy też babeczki wielkanocne zamiast znanych muffinek. Te również możecie fajnie udekorować a jednocześnie poczęstować nimi gości, którzy nie jedzą jaj czy mąki, a nawet tych bezmlecznych – wystarczy mleko krowie zastąpić roślinnym.
Bezglutenowe ciasto, które bardzo polubicie! To zdrowsza wersja słodkiego wypieku, w dodatku szalenie smaczna. Jaglane ciasto kokosowo-malinowe będzie smakować i dzieciom i dorosłym. Do tej pory, gdy chciałam zrobić zdrowsze ciasto to sięgałam po mąkę razową (jak przy cieście z jabłkami). Dobre, ale nie każdemu dziecku podejdzie. Za to kasza jaglana ma konsystencję niemal identyczną, jak mąka (po upieczeniu).
Kojarzycie pyszne, piaskowe ciasto zebra? To dzisiaj zapraszam Was na sernik zebra, czyli sernik w fantazyjne pasy, o smaku waniliowym i czekoladowym. Przygotowanie sernika zebra jest prostsze niż zrobienie ciasta, w dodatku uprzedzę niecierpliwych – tak, możecie zrobić większe paski, moja zebra ma drobne, ale śmiało możecie zrobić grubsze. Lepiej sprawdzą się przy bardziej mazistych serach.
O ile uwielbiam serniki, o tyle do babek podchodzę z dystansem, ale ta babka piaskowa zauroczy nawet tych z Was, którzy normalnie po takie piaskowe ciasta nie sięgają. Naprawdę. Babka piaskowa jest pyszna, lekko wilgotna, na pewno nie sucha, ale też nie mokra, idealna. Dobrze smakuje polana lukrem, ale też czekoladą. To taki klasyczny przepis na babę z rodzinnego, starego, pożółkłego zeszytu i w takich przepisach jest to coś. Po prostu babka wielkanocna jest wyśmienita.
Najprostszy na świecie przepis na sernik na zimno. Potrzebujecie tylko dwóch składników: ulubionej galaretki i sera. Przygotowanie tego sernika jest bajecznie proste, a co ważne sernik jest przepyszny. Jest delikatny, ma konsystencję musu i może mieć Wasz ulubiony smak.