Przepis na przekładane ciasto budyniowe z porzeczkami i bezą, czyli smaczne, polskie ciasto na kruchym spodzie, z pysznym budyniowo-maślanym kremem, lekko kwaskowymi porzeczkami i chrupiącą bez z orzechami. Takie przekładane ciasto wymaga odrobiny pracy, ale efekt końcowy jest wart zachodu.
Dla mnie tego typu ciasta są typowo polskimi ciastami, pełnymi warstw, kremów, kwaskowych owoców. Owoce możesz wykorzystać mrożone, ja sama sięgam chętnie po zamrożone latem porzeczki czy jagody, tak by móc cieszyć się smakiem ciasta z owocami również zimą. Możesz też wykorzystać inne owoce czy marmoladę.
Ciasto budyniowe z porzeczkami
Czas i porcje:
Liczba porcji: ok. 25 x 40
Czas: 2 godziny
Składniki:
ciasto na 2 spody:
3 szklanki mąki pszennej jasnej
200 g masła lub masła roślinnego
4 żółtka
4 łyżki cukru
1-2 łyżki wody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
wierzch spód 2:
400 g porzeczek czarnych lub jagód (mogą być mrożone) + 4 łyżki cukru
4 białka
1 szklanka cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
50 g orzechów włoskich
krem budyniowy:
500 ml mleka
200 g masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżka cukru z wanilią
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
Moje porady:
przy kremie budyniowym zamiast mieszanki mąk możesz wykorzystać kupne dwa budynie waniliowe.
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Składniki na spód siekam na początku nożem lub siekaczem do momemntu aż masło będzie w małych kawałkach, a potem wyrabiam.
Krok 2. Dzielę na dwie części, z każdej powstanie blat.
Krok 3. Formę dużą ok. 25x40 cm wykładam papierem do pieczenia i rozkładam jedną część ciasta. Taki spód zapiekam w 180C przez ok. 25 minut aż zacznie być rumiany. Upieczony odkładam na bok.
Krok 4. Drugą część ciasta dokładnie tak samo wykładam do formy, ale na to kładę porzeczki, cukier oraz bezę z kolejnego kroku.
Krok 5. Białka ubijam na sztywno z cukrem, dodaję mąkę ziemniaczaną.
Krok 6. Taką pianę wykładam na porzeczki, na wierzch daję pokruszone orzechy i całość wstawiam do piekarnika. Piekę ok. 35 minut aż beza będzie lekko rumiana, chrupiąca z zewnątrz. I ten spód z bezą odstawiam do wystudzenia.
Krok 7. Czas na krem. Odlewam pół szklanki mleka i do tego dodaję cukier, cukier z wanilią, mąkę ziemniaczaną i pszenną (możesz to zastąpić dwoma proszkami budyniowymi), mieszam. Pozostałą część podgrzewam razem z masłem w rondelku. Gdy mleko w rondelku się zagotowuje to dodaję to z kubka i mieszam aż zgęstnieje i powstanie budyń.
Krok 8. Gorący krem wykładam na blat numer 1. A na to kładę ostrożnie (możesz przeciąć na pół by było łatwiej) blat numer 2 (ten z bezą). I chłodzę całą noc w lodówce.
Ciasto budyniowe z porzeczkamiCiasto budyniowe z porzeczkami