Podstawowy chleb z maszyny

Często prosicie o przepisy na chleby z maszyny, obiecuję, że na pewno się pojawią, tak samo, jak i porady dotyczące wyboru automatu do chleba (właśnie testujemy kilka) i cała masa innych porad z tym związana. A na dobry początek przepis podstawowy na prosty, zwykły chleb z maszyny.

Chleb zrobiłam na bazie mąki chlebowej (typ 750), ale możecie również zrobić ze zwykłej pszennej (typ 550), dodałam wodę i jajko, dlatego chleb jest lekko tostowy i delikatny. Taki chleb możecie oczywiście upiec również w piekarniku (wszystkie informacje w przepisie). Możecie do niego dodawać wszelkiego rodzaju ziarna albo suszone owoce. Świeżość zachowuje około 3 dni, a potem świetnie nada się na bułeczki w jajeczku. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Maszyna: Najpierw wlewam składniki mokre, czyli wodę, olej i jajko, potem dodaję sól i cukier, następnie mąkę, a na końcu drożdże. Ustawiam tryb podstawowy (numer 1 na większości maszyn) i zostawiam do wypieku. Po upieczeniu wyjmuję chleb z maszyny, wyjmuję mieszadło. Kroję po wystudzeniu.

Krok 2. Piekarnik: Jeśli chcecie, chleb można upiec w piekarniku. Najpierw chleb zagniatam ręcznie i odstawiam do wyrastania na ok. 1 godzinę, potem przekładam do formy 25x12 i odstawiam ponownie do wyrastania. Wstawiam do nagrzanego do 180°C–200°C piekarnika i piekę ok. 40–35 minut (warto sprawdzić patyczkiem). Jeśli chcecie bardziej wypieczoną skórkę, to 230°C przez 23 minuty.

Chleb z maszyny
Chleb z maszyny
3 stycznia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.