Placki ziemniaczane

Bardzo lubimy placki ziemniaczane. Moje ulubione to te na słodko, z cukrem, najlepiej pysznie przyrumienione, lekko chrupiące z wierzchu i mięciutkie w środku. Placki ziemniaczane to jeden z tych smaków, które towarzyszą mi od zawsze. Jadłam je, kiedy byłam mała, potem troszkę większa, a teraz sama robię je z wielką przyjemnością.

Z plackami ziemniaczanymi jest tak, że zaplanuję je na dwa dni, a one znikają w jeden. Za każdym razem. Inna sprawa, że najlepsze są takie prosto z patelni, lekko chrupiące… ale ja uwielbiam i te odgrzewane. I najchętniej z cukrem. Dużą ilością cukru. :)

Moje placki są bardzo ziemniaczane, z gęstej masy placuszkowej i wychodzą bardzo konkretne i bardzo smaczne, takie najlepsze domowe placki ziemniaczane. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ugotowane ziemniaki ścieram na tarce o drobnych oczkach. Można również zmielić w maszynce. Najlepsze są takie ziemniaki ugotowane dzień wcześniej, są bardziej suche.

Krok 2. Do startych ziemniaków dodaję mąkę (jej ilość może się czasem różnić, jeśli ziemniaki będą bardziej wilgotne, to więcej mąki itd.), a także jajko. Mieszam.

Krok 3. Na patelnię wlewam olej (tak, by było na dnie całym, ale nisko) i kładę drewnianą łopatką placki, każdego "spłaszczając". Smażę na rumiany kolor z obydwu stron. Przed podaniem posypuję cukrem.

Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane
2 lutego 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.