Pizza z kalafiora (bez jajek)

Pizza z kalafiora? Ale jak to!? Oto zdrowszy odpowiednik pizzy na pszennym spodzie. Absolutnie nie kwestionuję prawdziwej pizzy (jest najlepsza na świecie, a wam polecam najlepszy przepis na ciasto do pizzy). Bywa jednak tak, że czasem trzeba znaleźć zdrowszy odpowiednik, bez glutenu, niskokaloryczny, o niższym indeksie glikemicznym itd. Wtedy super będzie pizza z kalafiora.

To też fajny pomysł na danie inne niż wszystkie, pewne urozmaicenie w kuchni. Ja nie ukrywam, że pod pozorem takich dań również dzieciakom „przemycam” więcej warzyw. Jeśli macie obiekcje co do smaku to pieczony kalafior to zupełnie inna bajka niż kalafior gotowany. Nie ma tego „zapaszku”, smakuje lekko orzechowo. Z oregano i dobrym sosem faktycznie jest trochę, jak cieniutkie ciasto na pizze, choć bardziej podobne jest to z dodatkiem jajka. Dzisiaj jednak wersja 100% warzywna.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Połowę kalafiora gotuję, odcedzam i blenduję. Drugą część ścieram na tarce.

Krok 2. Łączę papkę kalafiorową z tym startym kalafiorem i doprawiam (oregano, starty suszony pomidor, czosnek, papryka).

Krok 3. Rozkładam "ciasto" na papierze do pieczenia, formuję koło i zapiekam ok. 20 minut w 200C

Krok 4. Robię w tym czasie sos z przecieru pomidorowego, czosnku (przeciśnięty przez praskę), oregano i soli z pieprzem. Podgrzewam aż zgęstnieje.

Krok 5. Kroję warzywa.

Krok 6. Na podpieczony spód wykładam sos i warzywa.

Krok 7. Zapiekam jeszcze 15 minut. Smacznego.

Pizza z kalafiora
Pizza z kalafiora
Pizza z kalafiora
Pizza z kalafiora
Pizza z kalafiora
Pizza z kalafiora
7 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.