Pizza serowa

Jedną z naszych ulubionych, poza pizzą owocową, jest właśnie pizza serowa. Najlepiej taka różnorodna, z całym wachlarzem smaków serów, gdzie lazur stopił się z edamerem, a mozzarella połączyła z camembertem bądź kozim. Oczywiście, umiar jest najlepszy, więc zawsze poprzestaję na czterech rodzajach.

Nie ukrywam, że jeśli czasem jemy coś na mieście, to kusi nas serowa pizza, ale ta robiona w domu jest równie smaczna, a może i dużo lepsza, bo mogę tam napakować tyle serów i takich rodzajów, na jakie tylko przyjdzie mi ochota.

Pizza serowa może być na sosie pomidorowym (jak na przykład w pizzy z mozzarellą wytrawnej) lub na beszamelu. Ja proponuję ten drugi, bo nie przyćmiewa serowych aromatów. Zapraszam więc na moją serową pizzę na beszamelu, na średnim cieście i o pięknym aromacie.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. W misce umieszczam wszystkie składniki na ciasto na pizzę. Drożdże rozpuszczam w wodzie i dopiero je dodaję, ale w przypadku suchych możecie wrzucić prosto do miski. Mieszam wszystkie składniki, a następnie przekładam na blat i wyrabiam.

Krok 2. Gdy wyrobione ciasto będzie już gładkie i jędrne, to wkładam do miski. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 30–40 minut, by podrosło.

Krok 3. W tym czasie przygotowuję sos itp. Sos: na patelni rozpuszczam masło, dodaję mąkę, a gdy się połączą to wlewam mleko, mieszam dokładnie, dodaję gałki muszkatołowej, pieprzu i soli. Sos musi być gęsty i gładki (przeczytaj więcej o sosie beszamelowym).

Krok 4. Sery kroję na plasterki lub w kostkę.

Krok 5. [tak wygląda ciasto na pizzę po niedługim leżakowaniu]. Wyjmuję ciasto z miski, chwilę wyrabiam, a następnie podsypuję troszkę mąką i wałkuję.

Krok 6. Wałkuję na kształt koła, mniej więcej o średnicy 35 cm.

Krok 7. Układam ciasto na blaszce do pieczenia, smaruję sosem beszamelowym, układam sery. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 230°C na 20–25 minut.

Krok 8. Kroję i podaję zaraz po wyjęciu z piekarnika. Smacznego.

Pizza serowa
Pizza serowa
30 stycznia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.