Pierniczki z witrażykiem

Pierniczki z witrażykiem ślicznie wyglądają zawieszone na choince. Gdy wpada przez nie światło, na podłodze tworzą się fajne wzory. Zrobienie ich nie jest trudne, w zasadzie to tylko roztłuczone landrynki wsypane w otworki pierniczków przed pieczeniem.

Oczywiście, pierniczki z witrażykiem są również jadalne, środek landrynkowy jest pyszny – taki lizaczek. :) Pierniczki można ustawić niedaleko świeczki na stole i rozkoszować się kolorowymi promykami światła padającego na stół. A jeśli mają być na choinkę, to trzeba zrobić w nich dziurkę przed pieczeniem albo potem dolepić tasiemkę.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Zagniatam ciasto z wszystkich składników, dodaję troszkę wody, takna oko, bo to zależy od gęstości miodu. Gdy miód jest płynny, to może się okazać, że wystarczą 4 łyżki, jak troszkę gęstszy, to właśnie 6 łyżek (tym bardziej, gdy dodam kakao). Ciasto musi być lepkie.

Krok 2. Między arkuszami papieru umieszczam ciasto (najlepiej w mniejszych kawałkach) i wałkuję. Dzięki papierowi ciasto nie będzie sięczepiać wałka. Następnie wycinam wzorki, np. gwiazdki, a w każdej gwiazdeczce robię dziurkę mniejszą gwiazdką lub kółeczkiem.

Krok 3. Układam gwiazdeczki na papierze, a najlepiej folii (ta srebrna folia spożywcza). Polecam folię, bo idealnie z niejodchodzą pierniczki, zaś papiery są różne. Landrynki wkładam do torebeczki i wałkiem uderzam, aż się pokruszą. Pokruszone wsypuję w dziurki gwiazdeczek. Piekę w 180°C przez 12–15 minut. Z blaszki z folii zdejmuję po całkowitym (!) wystudzeniu pierniczków, a z papieru można jeszcze ciepłe, byle nie gorące, bo landrynka się nie odklei. Smacznego!

Pierniczki z witrażykiem
Pierniczki z witrażykiem
17 grudnia 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.