Pierniczki z nadzieniem – pyszne

Pyszne pierniczki z nadzieniem śliwkowym, z lukrem na wierzchu. Lukier jest taki, jak na dawnych pierniczkach: słodki, ale nie lepki. Długo z nim kombinowałam, aż wymyśliłam: pierniczki po upieczeniu smaruję lukrem i wsuwam na 1–2 minutki do nagrzanego piekarnika. Efekt jest świetny, bo lukier wychodzi pyszny, a pierniczki są mięciutkie i cieplutkie, i można je zjadać natychmiast.

Muszę Wam powiedzieć, że zjedliśmy połowę pierniczków z nadzieniem za jednym zamachem, tak nam zasmakowały. Są pyszne. Ja nadziałam swoje konfiturami morelowymi, a kilka powidłami śliwkowymi. I jedne, i drugie wyszły bardzo smaczne.

Pierniczki z nadzieniem na 100% będą u mnie na stole wigilijnym, myślę nawet, że delikatnie podgrzeję je w piekarniku, aby podać lekko ciepłe na stół. Polecam wszystkim, one są po prostu pyszne. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wszystkie składniki przekładam na blat i zagniatam ciasto, wody dodaję stopniowo. W przepisie napisałam, że ok. 6 łyżek, zaczynam od 4 i po prostu dolewam w trakcie ugniatania (konsystencja ciasta zależy od miodu, im bardziej płynny, tym troszkę mniej wody wychodzi). Ciasto musi być lepkie. Kakao można dodać, ale nie trzeba.

Krok 2. Ciasto dzielę na 2 w miarę równe połowy i każdą wałkuję między arkuszami papieru pergaminowego (nie będzie lepić się do wałka, łatwo się zdejmuje i jest równe).

Krok 3. Na jeden płat rozwałkowanego ciasta małą łyżeczką nakładampowidła. Układam je w takich odstępach, aby dało się wycinać kształty.

Krok 4. Ciasto dociskam, aby dobrze się zlepiło (jak jest lepkie, to zlepia się bez wysiłku). Wycinam foremką ulubione kształty. Ja wybrałam gwiazdki, to całkiem prosty kształt, w zasadzie tylko z jednego pierniczka podczas pieczenia wypłynęło troszkę dżemu, nic nie musiałam poprawiać. Serduszka są mniej wdzięczne (kilka się zbuntowało, ale oczywiście na smak nie ma to wpływu ;-)). Proste są jeszcze kwadraciki i kwiatki.

Krok 5. Układam gwiazdki na blaszce do pieczenia, ja zazwyczaj przenoszę fragmenty papieru z wyciętymi pierniczkami(tak, żeby ich dodatkowo nie zniekształcić). Można jednak pomóc sobie łopatką do tortów, dobrze się spisuje. Piekę w nagrzanym do 180°C piekarnikuprzez 15–20 minut. Ja piekłam około 18, wszystko zależy od wielkości kształtu.

Krok 6. Po upieczeniu lekko wystudzone pierniczki smaruję gęstym lukrem (wymieszany cukier puder z wodą). Wstawiam te posmarowane pierniczki na 1–2 minutki do nagrzanego piekarnika (około 180°C, ale jak będzie 150°C to nie ma różnicy). Lukier fajnie podeschnie, a pierniczki będą mięciutkie. Napisałam 1–2 minuty, ale gdy na lukrze zaczną się pojawiać bąbelki, to należy wyłączyć, chyba, że chcecie efekt popękania to potrzymajcie te bąbelki :) Podaję cieplutkie, smacznego!

Pierniczki z nadzieniem
Pierniczki z nadzieniem
12 grudnia 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.