Pieczone kasztany

Podobno najlepsze kasztany są w Paryżu… ale pokażę Wam, jak przygotować pieczone kasztany jadalne w domu. To bardzo proste, a na chłodne jesienne dni to wymarzona przekąska. Kasztany jadalne mają słodki, delikatny smak, który troszkę przypomina ziemniaki lub ich słodką odmianę – bataty. Jesienią kasztany można kupić w prawie każdym sklepie, nie są to takie kasztany, jakie kojarzycie z parków, te jadalne mają troszkę inny kształt, są mniejsze i mają cieńszą łupinkę, a przede wszystkim słodki smaku.

Jak kupować kasztany

Wybierajcie zgrabne kasztany bez przebarwień na skórce, bez ciemnych fragmentów ani śladów pleśni. Możecie wziąć kasztany w dłoń i powąchać. Jeśli zbyt mocno pachną wilgotną glebą, to mogą być w środku nadpleśniałe i nie najświeższe. Łupinka powinna być sucha.

Przed zakupem trudno ocenić, czy kasztany są robaczywe, dlatego najlepiej przyjrzeć się łupince, czy nie ma dziurek. Zwróćcie też uwagę, by kasztany nie były zbyt lekkie, bo może to oznaczać, że wyschły.

Na porcję dla 2 osób wystarczy kupić 400 g kasztanów, najlepsze są podawane na gorąco, większa ilość mogłaby przestygnąć przed zjedzeniem, a wtedy trudniej je obrać.

Jak przechowywać kasztany

Jeśli kupicie więcej kasztanów, to najlepiej schować je do ciemnej i suchej spiżarki lub do lodówki. W lodówce polecam trzymać je w otwartym pudełku, bo w woreczku foliowym mogą zaparować. W ten sposób mogą być trzymane kilka dni.

Jak upiec kasztany

Kasztany przed pieczeniem trzeba naciąć, aby nie wybuchły w piekarniku, a także by ułatwić sobie ich wyjęcie po upieczeniu. Ja nacinam kasztany z obłej strony na krzyż lub wzdłuż. Następnie przekładam na blachę do pieczenia i wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika na 15 minut.

Wyjmuję ostrożnie i podaję gorące! W miarę stygnięcia kasztany trudniej się obiera.

Jak podawać kasztany

Najsmaczniejsze są jako przystawka, do zjadania na gorąco. W taki sposób sprzedawane są w wielu miejscach i podawane w papierowych rożkach, sezon na jadalne kasztany jest właśnie jesienią i zimą. Ale znajdziecie też wiele przepisów na kasztany jadalne. Stanowią dobry dodatek do deserów, a także mięs. Ja polecam Wam indyka w sosie żurawinowym z kasztanami oraz kurczaka z kasztanami. W ciągu roku możecie też kupić kasztany w puszce, one mają troszkę inny smak, ale są dobrym dodatkiem do dań z woka.

Kasztany powinny być suche i bez zapachu wilgoci
Kasztany powinny być suche i bez zapachu wilgoci
Pieczone kasztany są najlepsze na gorąco
Pieczone kasztany są najlepsze na gorąco
11 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.