Piankowy deser z czekoladą

Fajny deser o konsystencji pianki, z wzorem czekoladowym (który naprawdę zrobicie bez problemu). Piankowy deser z czekoladą to taka wersja deseru na zimno, przypominającego ozdobny joconde cake. Tamten pieczony, dzisiejszy usztywniony żelatyną, ale chciałam go udekorować jak deser z cukierni. :)

Wzór z czekolady łatwo się robi, a jeśli zamiast wzoru chcecie cały czekoladowy rant, to zerknijcie na deser z figą, tam widać, że to proste. Zachęcam Was do własnych eksperymentów z takimi deserami, bo pracy przy „piance deserowej” nie ma dużo, za to efekt wizualny jest bardzo fajny. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od ubicia śmietany kremówki z cukrem pudrem na sztywno, do tego dodaję budyń lub krem, i miksuję delikatnie, by nie zwarzyć. Wlewam przestudzoną żelatynę, rozpuszczoną dokładnie w gorącej wodzie. Wlewam i całość dokładnie miksuję.

Krok 2. Deser nakładam do pierścieni cukierniczych, ja zrobiłam z folii pleksi. Wstawiam do lodówki na minimum 2 godziny lub całą noc.

Krok 3. Wycinam paski z papieru do pieczenia, czekoladę topię w kąpieli wodnej i napuszczam do woreczka. Ja robię tak: wkładam kostki do woreczka, woreczek do miseczki, a miseczkę do garnka z gorącą wodą i po 5–10 minutach jest roztopiona. Odcinam rożek torebki i rysuję wzór. Natychmiast przykładam papier wzorkiem do deseru i dociskam lekko. Chowam do lodówki.

Krok 4. Ostrożnie! Zdejmuję papier, przytrzymując wzorek, jeśli gdzieś chce odejść z papierem, to dociskam w tym miejscu palcem i znowu próbuję, powinien zostać na deserze. Dekoruję dżemem lub owocami w żelu i chrupkami czekoladowymi. Smacznego.

Deser piankowy
Deser piankowy
11 lutego 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.