Pesto

Przepis na pesto bazyliowe, czyli klasyczne zielone pesto na bazie świeżej bazylii, oliwy i dodatków takich, jak piniole, czosnek, sól i parmezan. Pesto bez problemu kupicie w sklepie, w słoiczkach (polecam poniższy poradnik o kupowaniu pesto), ale możecie też zrobić. Zrobienie pesto w domu jest proste, wymaga kilku minut, a powiem szczerze, że jest lepsze i ma piękniejszy, zielony, apetyczny kolor.

Pesto z bazylii to jeden z moich ulubionych dodatków do dań, uwielbiam pomidory z pesto, często sałatkę caprese podaję właśnie z zielonym pesto, dla mnie to również fantastyczny pomysł na szybki obiad: pesto+makaron i mamy sycące, wiosenne danie. W dodatku możecie pokusić się o zmiany, orzechy pinii zastąpić włoskimi czy migdałami (zerknijcie na spaghetti alla trapanese) itd. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od uprażenia orzechów.

Krok 2. Do moździerza lub wysokiego naczynia (bo śmiało możecie robić pesto w blenderze) wrzucam bazylię, czosnek i ucieram. Dodaję oliwę, sól, orzeszki, starty ser i wszystko ucieram na gładką pastę (lub miksuję). W razie potrzeby dolewam więcej lub mniej oliwy, dodaję sól, czasem pomijam czosnek. Smacznego.

Jak kupować pesto

Pesto możecie zrobić, ale łatwo też kupić. Gdy już zdecydujecie się kupić pesto, to sprawdźcie skład. Słoiczek za kilka – kilkanaście złotych mieści nieraz zagadkową zawartość. Niech pesto, które kupujecie, będzie na oliwie, bo wiele jest na oleju. Zwróćcie uwagę na ser – często w składzie jest gouda, a zamiast orzeszków piniowych są inne, np. nerkowca. Co więcej, takie udawane pesto często kosztuje tyle samo, co pesto na oliwie, warto więc poświęcić chwilę i wybrać lepsze. :)

Pesto
Pesto – mój ulubiony dodatek do pomidorów
21 czerwca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.