Passata – przecier pomidorowy jak zrobić

Przepis na przecier pomidorowy czyli passatę pomidorową. Trudno mi sobie wyobrazić moją kuchnię bez pomidorów czy przecieru pomidorowego. Zawsze mam puszkę pomidorów lub słoik passaty, a przygotowanie jej w domu jest proste, szczególnie, że zrobienie jej jednorazowo zapewnia kilka słoików. Doceniam to szczególnie zimą, gdy niestety na straganach nie zjaduję tak cudownych, malinowych pomidorów, które uwielbiam i kilogramami kupuję w sezonie letnim.

Do czego wykorzystać przecier pomidorowy? Możesz zrobić:

  • pyszną domową zupę pomidorową (o wiele lepsza niż na jakimś kupnym koncentracie)
  • dodać do gulaszu
  • dodać do leczo (ohhh uwielbiam leczo w różnych wariantach, jesienią np. leczo z dynią)
  • wykorzystać do sosu do pulpecików czy gołąbków
  • pyszny sos do pizzy
  • czy najprostszy makaron z sosem pomidorowym – również w wersji bezglutenowej

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Pomidory zalewam wrzątkiem, wyjmuję i obieram ze skórki. Kroję je na mniejsze kawałki, wkładam do garnka i wlewam na początek odrobinę wody aby nic się nie przypaliło i zagotowuję. Dodaję sól i ewentualne dodatki. Daję im bulgotać aż się rozpadną na kawałki. Następnie miksuję je dokładnie. Gorący przecier nakładam do wyparzonych słoików, zakręcam i stawiam do góry dnem aby się zamknęły. Przeciery możesz też pasteryzować, wystarczy je wstawić do garnka i gotować ok. 10 minut w gorącej wodzie.

Passata
Passata
2 listopada 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.