Panna cotta light z sokiem malinowym

Panna cotta jest jednym z moich ulubionych deserów. Dzisiaj zajadaliśmy się delikatną tego przysmaku o śmietankowo-waniliowym smaku i z sokiem malinowym. To chyba najbardziej klasyczna wersja panny cotty, jaką znam, no dobrze, prawie, bo zrobiłam wersję light. Dodanie mleka sprawia, że jest delikatniejsza i oczywiście bardziej mleczna.

Dzisiejsza panna cotta w barwach malinowych, jest pyszna :) No i oczywiście zapraszam wszystkich na panna cottę z sokiem malinowym. Polecam sok lekko podgrzany. Ach, i prawie zapomniałabym o cukrowych niteczkach, są bardzo słodkie!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do rondelka wlewam 4 łyżki gorącej wody, wsypuję żelatynę i mieszam, aż się rozpuści. Następnie dodaję mleko i stawiam na ogniu – takim niewielkim.

Krok 2. Laskę wanilii przekrawam i wyskrobuję nasionka wprost do rondelka. Następnie dodaję śmietanę i cukier puder. Mieszam, a potem zdejmuję z ognia i odstawiam, aby przestygło.

Krok 3. Wlewam do kokilek i wstawiam do lodówki, aby stężało, u mnie zajmuje to ok. 1,5 do 2 h. Wyjmuje po tym czasie i wkładam kokilkę do ciepłej wody, aby łatwiej było wyjąć. Wyjmuję na talerzyk.

Krok 4. Czas na nitki (ja je zazwyczaj robię, gdy deser jest jeszcze w lodówce). Do garnuszka wlewam 70 g wody (ewentualnie z jakimś barwnikiem) i 70 g cukru pudru. Mieszam i zagotowuję, aż będzie bardzo bulgotać i zacznie się lekko karmelizować. Wtedy szybko zdejmuję z ognia i odstawiam, by ostygło.

Krok 5. Jak już przestygnie, to będzie bardziej gęste. Wtedy zanurzam czubek widelca i prowadzę nitkę od rondelka do papieru (jeśli cieknie, a nie ciągnie się, to znaczy, że jeszcze troszkę musi ostygnąć). Nitki prowadzę od rondelka do papieru (Uwaga, żeby się nie poparzyć (!)), a potem odłamuję je od rondelka. Dzięki temu mam wyższe pajęczynki. Moją panna cottę polewam sokiem, dekoruję niedbale nitkami i podaję.

Panna cotta
Panna cotta
17 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.