Pączki

Nie ma karnawału bez pączków. :) I choć nie jestem wielką ich miłośniczką, to są takie, które bardzo lubię. Pączki powinny być mięciutkie, pulchniutkie, nadziane konfiturą truskawkową lub różaną, polane lukrem i posypane płatkami migdałowymi.

Za takimi pączkami nie raz staliśmy w tłusty czwartek w mega kolejce na Chmielnej. Staliśmy za pączkami z różą, tylko tam mają taką dobrą konfiturę (poza domową, oczywiście), inne mi nie smakują. Czasem staliśmy ponad godzinę, by dorwać swoje dwa pączki. A skoro trwało to ponad godzinę, to znaczy, że nie byliśmy jedynymi wariatami. :)

A tym razem proponuję wersję domową moich ulubionych pączków. Miękkie, troszkę mniejsze, nadziane truskawkową konfiturą i polane lukrem do granic możliwości z dodatkiem płatków migdałowych. Pycha!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w ciepłym mleku z cukrem.

Krok 2. Wszystkie składniki ciasta mieszam w misce.

Krok 3. Następnie przekładam na blat i wyrabiam na gładkie ciasto. Wkładam do miski i odstawiam pod przykryciem na 1 h.

Krok 4. Po tym czasie ciasto wyjmuję z miski, chwilę wyrabiam.

Krok 5. Wałkuję na placek o grubości ok. 1,5 cm. Szklanką lub kubkiem wycinam okrągłe kształty.

Krok 6. Na patelni rozgrzewam olej i kładę partiami pączki. Olej powinien mieć 175°C, ale jeśli nie macie termometru, to ja uskuteczniam metodę "na oko". Czyli rozgrzewam olej, następnie stawiam na średnim, raczej mniejszym niż większym gazie i kładę pączuszki. Jeśli ślicznie się podnoszą i tworzy się biała obręcz to jest super, jakby nagle ciemniały bardzo szybko to temperatura za wysoka i w środku będą surowe. Smażę z obydwu stron na złocisto-brązowy kolor, i układam na papierze, by odsączyć tłuszcz.

Krok 7. Szprycę nadziewam gładką marmoladą. Jeśli nie macie marmolady, to wystarczy słoik dżemu i malakser. Dżem miksujecie malakserem na masę i piękne nadzienie do pączków gotowe. :) Szprycą nadziewam pączki (ja zawsze z boku). Potem z wody i cukru pudru ucieram lukier, lukruję pączki, posypuję płatkami migdałowymi i gotowe. ;-)

Pączki
Pączki
31 stycznia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.