Dobrze przygotowana ośmiornica jest pyszna! Ma delikatne mięso i jest świetnym dodatkiem do różnych sałatek, smakuje też dobrze podana z pieczonymi ziemniaczkami. Możecie zrobić pulpo a la gallega, czyli ośmiornicę na sposób galicyjski, z ziemniaczkami na sałacie.
Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, jak przygotować ośmiornicę. Przedstawiony sposób gotowania jest rewelacyjny, o wiele lepszy niż w samej wodzie, a na pewno wielu z Was przypomni przygotowanie innych morskich osobników, czyli małży. :) Gorąco zachęcam Was do spróbowania mięsa ośmiornicy, jest bardzo delikatne, a jednocześnie mięsiste. Po prostu rewelacyjne.
Ośmiornice można kupić w niektórych sklepach, również w marketach, najczęściej w czwartki. Możecie kupić zarówno świeże osobniki, jak i mrożone. Będą już częściowo oczyszczone, jak moja ośmiornica. Pamiętajcie, by przed przygotowaniem ośmiornicę zmrozić (o ile była świeża) lub potraktować tłuczkiem. Wtedy jej mięso nie będzie żylaste.
Czas i porcje:
Liczba porcji: 2–3
Czas: ok. 1–1,5 godziny
Składniki:
1 ośmiornica (moja 800 g)*
3–4 łyżki oliwy
1–2 ząbki czosnku
1 lampka białego półwytrawnego wina
*przeważnie średniej wielkości osobnik w polskim sklepie ma między 500–800 g
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Dokładnie opłukuję ośmiornicę. Pamiętajcie, by przed przystąpieniem do przygotowania ośmiornicy zmrozić ją lub potraktować tłuczkiem. Ja polecam mrożenie, bo przy tłuczku dość mocno pryska po kuchni, a tak mrozimy, wyjmujemy, rozmrażamy i do dzieła.
Krok 2. Jeśli nie była dostatecznie oczyszczona, to odcinamy woreczek z sepią, wyjmujemy dziób i wnętrze górnego korpusu.
Krok 3. Do garnka wlewam oliwę, wrzucam czosnek. A kiedy się lekko podsmaża, to wlewam lampkę wina, ewentualnie bulionu.
Krok 4. Wkładam do garnka i przykrywam (!). Pokrywka powinna być dopasowana, w innym przypadku sosszybciej odparuje (w trakcie duszenia powstaje lekko różowy bulion z ośmiornicy, jeśli Wam nie odparuje, to na jego bazie można przygotować sos do makaronu), dlatego w razie potrzeby trzeba dolać troszkę wody, wina czy bulionu (ale jak widzicie, płynu jest tyle, co na dnie).
Krok 5. Gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez ponad godzinę (w zależności od osobnika), aż uzyska ładny ciemnoróżowy (troszkę jak kolor czerwonego wina) kolor. Wtedy kroję i podaję z ziemniakami lud do sałatki. Smacznego.
W Portugalii oraz Hiszpanii, wszędzie można kupić ośmiornicę, co więcej, czasem taniej niż dobrego kurczaka. W madryckim odpowiedniku naszego mlecznego baru można dostać gotowe, całkiem niedrogie danie, czyli pyszną ośmiornicę z ziemniakami. Dzisiaj podstawowy przepis na przygotowanie ośmiornicy, a niebawem kilka przepisów z jej wykorzystaniem. :)