Orzechowiec – rolada orzechowa

Zamiast makowca, czy też obok niego, warto na świątecznym stole postawić orzechowca. To drożdżowa rolada orzechowa nadziana kilkoma rodzajami orzechów, a także bakaliami. Smakuje rewelacyjnie, ciasto drożdżowe na roladę jest bezbłędne i możecie je wykorzystać też do makowca.

Ciasto na orzechowca zrobiłam na bazie chałki. Nie jest za słodkie, ani za suche, za to świetnie współgra z lepkim, słodkim, orzechowym nadzieniem. Myślę, że ciasto przypadnie do gustu każdemu domownikowi. Z podanej liczby składników wychodzą dwie mniejsze rolady orzechowe. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w wodzie z cukrem. Do miski wsypuję mąkę, dodaję rozpuszczone drożdże, mleko, masło, jajko i wszystko mieszam. Potem przekładam na blat i wyrabiam, aż będzie elastyczne.

Krok 2. Smaruję oliwą lub olejem i wkładam do miski na 1 godz. wyrastania.

Krok 3. Siekam orzechy (np. laskowe, migdały i włoskie – dobrze jest kilka różnych), dodaję bakalie, miód, jajka, cukier puder i mieszam.

Krok 4. Wyrośnięte ciasto dzielę na dwie części (dwa orzechowce).

Krok 5. Na rozwałkowanych płatach ciasta układam farsz i zwijam. Boczki zlepiam i zaginam pod spód. Odstawiam do wyrastania na około 1 godzinę. Warto owinąć ciasto w rulonik z papieru do pieczenia, będzie ładniej rosło.

Krok 6. Wyrośnięte smaruję rozkłóconym jajkiem. :) Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 25 minut, aż będzie rumiane.

Krok 7. Wystudzone polewam lukrem na bazie cukru pudru i wody. Smacznego.

Rolada orzechowa
Rolada orzechowa
7 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.