Orzechowe batoniki bez cukru

Przygotowałam rewelacyjny przepis na orzechowe batoniki bez cukru, idealne dla dzieci i dla dorosłych. Zamiast kupować gotowe batoniki, słodzone i z różnymi dodatkami, możecie w domu przygotować własne. Prócz orzechów, możecie dodać suszone owoce, a całość polać roztopioną czekoladą (np. deserową lub białą). W wersji bez dodatków orzechowe batoniki smakują jak… orzechy w formie batonika. Nie ma tu wielkiego odkrycia, ale forma jest wygodniejsza do spakowania do torebki czy plecaka.

Jeśli zaś postanowicie polać orzechowe batoniki czekoladą albo dodać do nich wspomniane owoce to nigdy nie sięgniecie już po kupne. :) Są rewelacyjne i o wiele zdrowsze. Polecam Wam też razowe babeczki z czekoladą oraz ciasteczka owsiane (słodkie). Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Orzechy siekam (niezbyt drobno). Jeśli zdecydowaliście się dodać bakalie, to również warto je podzielić na mniejsze kawałki. Przekładam do miski i dodaję całe jajko (moje ma ok. 50 g) i mieszam dokładnie.

Krok 2. Przekładam na papier do pieczenia (łatwiej włożyć do foremki, takiej z chociaż jedną ścianką, ale i bez tego dacie radę). Układam w formacie ok. 21x12 cm i dokładnie uklepuję łyżką oraz równam brzegi. To ważne, bo dzięki temu batoniki będą równe i nie będą się rozpadać. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 10 minut (max 12).

Krok 3. Wystudzone wyjmuję z piekarnika i kroję ostrym nożem (!) na paski, z porcji wychodzi 7 batoników. Takie batoniki radzę polać roztopioną czekoladą (np. do połowy zanurzyć albo z wierzchu zrobić takie esyfloresy). Smacznego.

Orzechowe batoniki bez cukru
Orzechowe batoniki bez cukru
29 marca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.