Najlepsze kruche ciasto do quiche

Quiche to rodzaj tarty, zazwyczaj wytrawnej, zalanej kremem na bazie jajek oraz najczęściej śmietanki i mąki. Całość zapieczona. Ważne, by spód do quiche był nie tylko kruchy, ale też stabilny, by po zapieczeniu tarta nie zmiękła i ładnie trzymała swoją formę. Dzisiaj najlepszy przepis na kruchy spód do quiche, ale też słodkich tart – wystarczy, że dodacie troszkę cukru pudru.

Polecam też nasze poradniki o kruchym cieście.

Jeśli chodzi o quiche, to na zapieczony spód możecie położyć wszystko, co Wam przyjdzie do głowy – cebulkę, szpinak, boczek itd., a to zalać masą na bazie jajek i śmietanki, i jeszcze zapiec. Taka quiche będzie dobra i na gorąco, i na zimno.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na blat wysypuję mąkę, dodaję sól (ewentualnie cukier puder, jeśli robicie słodką) i masło. Najpierw całość siekam nożem, by masło było w małych kawałkach, a potem dodaję żółtko i wodę, i zagniatam, aż będzie gładkie. Chowam do lodówki na godzinę.

Krok 2. Ciasto możecie wałkować na omączonym blacie albo łatwiej, między dwiema foliami spożywczymi. Potem na wałku trzeba przenieść do formy, wbrew pozorom formy nie trzeba niczym smarować. Jeśli na dworze jest gorąco, to proponuję schować formę z ciastem na kilka minut do lodówki.

Krok 3. Na to kładę papier lub folię do pieczenia, wysypuję fasolki (obciążnik, by tarta się nie wybrzuszyła podczas pieczenia, można też nakłuć widelcem). Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę 15 minut z fasolkami, a potem zdejmuję i jeszcze 5 minut. Na taki zapieczony spód kładę farsz (np. boczek, cebulka itd.), zalewam sosem (np. 1 szklanka śmietanki, 2 jajka, 2 łyżki mąki, sól, pieprz) i zapiekam jeszcze przez 30 minut.

4 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.