Murzynek

Przepis na murzynka idealnego. Jest miękki w środku, puszysty i oblany czekoladą. Murzynek to nasze ulubione ciasto. A dobre ciasto poznaję po tym, jak szybko znika. To jest zjadane w tempie ekspresowym, czasem jeszcze lekko ciepłe, z niezastygniętą polewą. Mamy wtedy brudne ręce, ale wyjątkowo zadowolone miny.

Murzynek to również ciasto, które uwielbiam robić. Po pierwsze jest łatwe, po drugie zawsze wychodzi, a po trzecie… a po trzecie, to uwielbiam podjadać tę gorącą, czekoladową masę z rondelka. Muszę chuchać i dmuchać, by się nie poparzyć, ale przyznaję się, że zawsze parę łyżeczek zjadam. Mam do murzynka wielką słabość.

Zapraszam Was na murzynka, a przy okazji polecam pyszne czekoladowe szyszki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Margarynę rozpuszczam w rondelku.

Krok 2. Dodaję cukier (te 1,5 szklanki) i mieszam, aż się rozpuści (a przynajmniej znacznie zmniejszą się ziarenka). Potem dodaję mleko (lub wodę) i kakao. Cały czas mieszam, aż się wszystko połączy. Gdy zaczyna wrzeć, zmniejszam ogień – nie należy doprowadzać do bulgotania, raczej gotować dłużej, ale na malutkim ogniu.

Krok 3. Polewa kakaowa stygnie, a ja w międzyczasie ubijam białko na sztywną pianę (można dodać małą łyżeczkę cukru do ubijania).

Krok 4. Dodaję żółtka, mąkę i proszek do pieczenia, a także 4/5 części wystudzonej (po prostu nie gorącej, ale lekko ciepła może być) zawartości rondelka i mieszam dokładnie.

Krok 5. Podłużną foremkę (dużą ok. 35x12 cm) wykładam papierem, smaruję lekko tłuszczem i wylewam ciasto. Na 40 minut wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika. PS. Jeśli macie mniejszą foremkę, np 30 cm długości, to czas pieczenia może okazać się dłuższy, bo ciasto będzie wyższe. Warto sprawdzić patyczkiem (wbić patyczek i jeśli jest suchy, można wyłączyć).

Krok 6. Po wyjęciu ciasta, układam je na półmisku i podgrzaną (na nowo) resztą polewy smaruję całe ciasto i posypuję wiórkami kokosowymi. Pycha.

Murzynek
Murzynek
7 lipca 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.